HTPC

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Home Theater Personal Computer (HTPC, někdy označováno jako Media Center PC) jsou počítače speciálně určeny pro multimediální aplikace (video, hudba atd.), které jsou schopny s přehledem nahradit jakékoli zařízení v obývacím pokoji (od rádia přes satelitní a TV přijímač až po DVD rekordér) a k tomu všemu přidat výhody PC (internet, hry, velký úložný prostor pro data). V případě že si HTPC pořídíte, dostanete náhradu za 90 % elektroniky v obývacím pokoji, které můžete ovládat pomocí jednoho přehledného ovladače (dálkový ovladač, bezdrátová klávesnice).

Software[editovat | editovat zdroj]

Do HTPC je nutné nainstalovat operační systém jako do klasického počítače, ale přizpůsobený ovládání dálkovým ovladačem. Je možné si vybrat mezi systémem od Microsoftu nebo zdarma dostupnou linuxovou distribucí.

Prvním systémem od společnosti Microsoft určený pro HTPC byly Windows XP Media Center Edition 2005, které vycházejí z Windows XP, ale přidávají navíc především aplikaci Media Center, jež se stará o komunikaci mezi vlastním operačním systémem a uživatelem. Tuto nástavbu však není nutné používat, vnitřně jsou Windows XP MCE normálním systémem a po ukončení aplikace Media Center nepoznáte žádný rozdíl. S příchodem Windows Vista se Microsoft rozhodl nevydávat systém určený výhradně pro HTPC, ale implementoval aplikaci Media Center do Windows Vista Home Premium a Windows Vista Ultimate.

Další možností je použít například linuxovou nástavbu MythTV nebo distribuci, která obsahuje již vše potřebné, v poslední době hlavně LinuxMCE. Další kvalitní volbou jsou multimediální centra postavená na Linuxu jako XBMC nebo Boxee.

Hardware[editovat | editovat zdroj]

HTPC využívá standardní počítačový hardware, ale s důrazem na nízkou hlučnost, malé rozměry a umístění naležato mezi ostatní elektronikou v obývacím pokoji.

Procesor[editovat | editovat zdroj]

HTPC nemusí nutně obsahovat vysoce výkonný procesor, většinou se důraz klade na spotřebu (a tím pádem i snazší chlazení). Pro plynulé přehrávání videa je doporučen minimálně 1GHz procesor. Pro plynulé přehrávání Full HD 1080p videa je doporučován procesor Intel Core 2 Duo 1,8GHz a rychlejší.

HTPC je multimediální, proto se v něm prosazují i APU procesory, které obsahují grafickou kartu. V této kategorii má (k 26. 11. 2012) AMD převahu nad Intelem, díky lepší grafice a ovladačům; z AMD procesorů je asi nejlepší volbou A10-5700 za cca 2500 Kč.

Grafická karta[editovat | editovat zdroj]

Ne všichni uživatelé HTPC se spokojí s grafickou kartou integrovanou na základní desce. Častým řešením je použití diskrétní grafické karty od nVidia nebo AMD. Modely s pasivním chlazením jsou vhodnější, protože nehlučí. Je také možné použít APU (viz výše), v tom případě je výkon také postačující a chlazení společné s procesorem.

Televizní karta[editovat | editovat zdroj]

Pro zpracování analogového nebo digitálního televizního vysílání je nutné vybavit HTPC televizním tunerem. V současné době převládají hybridní televizní karty (tj. zvládají jak digitální, tak analogové televizní vysílání).

Dálkové ovládání[editovat | editovat zdroj]

Pro pohodlné ovládání z křesla je HTPC vybaveno dálkovým ovladačem a bezdrátovou klávesnicí. Popřípadě jen speciální klávesnicí s multimediálními klávesami usnadňujícími ovládání media center a integrovaným zařízením pro ovládání kurzoru myši jak známe z notebooků.

Zobrazovací zařízení[editovat | editovat zdroj]

Jako zobrazovací zařízení se nejčastěji používá velkoplošné LCD nebo plazmová obrazovka. Připojení je realizováno pomocí D-SUB, DVI nebo nověji HDMI, které implementuje obraz i zvuk v jednom kabelu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]