Hřbitov Jarkon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o hřbitově u Tel Avivu. O řece v Izraeli pojednává článek Jarkon.
Hřbitov Jarkon
hřbitov Jarkon
hřbitov Jarkon
Lokalita
StátIzraelIzrael Izrael
ObecGuš Dan
Zeměpisné souřadnice
Map
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hrob Ofry Hazy na hřbitově Jarkon

Hřbitov Jarkon (hebrejsky: בית קברות ירקון, Bejt kvarot Jarkon, oficiálně Bejt ha-almin Jarkon, בית העלמין ירקון) je hřbitov na severovýchodním okraji aglomerace Tel Avivu v Izraeli.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Leží na katastru města Petach Tikva, cca 8 kilometrů od pobřeží Středozemního moře a cca 10 kilometrů od centra Tel Avivu, na jižním břehu řeky Jarkon, v nadmořské výšce cca 20 metrů. Severně od něj prochází dálnice číslo 5, ze které tu podél jihovýchodního okraje hřbitova vychází ulice Derech Zvulun Hammer. Jižně od hřbitova prochází železniční trať, na které se tu nachází železniční stanice Petach Tikva Kirjat Arje. Bezprostřední okolí hřbitova tvoří zemědělská krajina, dál na severozápadě leží město Ramat ha-Šaron, na jihu Petach Tikva a na západě předměstí Tel Avivu.[1][2][3]

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Byl otevřen roku 1991 a je považován za ústřední hřbitov pro aglomeraci Tel Avivu (Guš Dan). Areál má kruhový tvar a pohřbívání probíhá do hustěji navržených víceúrovňových schránek. Plocha hřbitova v současnosti dosahuje cca 570 000 čtverečních metrů a je tu pohřbeno cca 60 000 lidí.[4] Pohřbena je tu například izraelská zpěvačka Ofra Haza.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Yarkon Cemetery, Petah Tiqwa, Israel [online]. Google Maps [cit. 2011-07-03]. Dostupné online. (anglicky, hebrejsky) 
  2. amudanan.co.il [online]. amudanan.co.il [cit. 2011-07-03]. Dostupné online. (hebrejsky) 
  3. Quarters and Subquarters [online]. tel-aviv.gov.il [cit. 2011-07-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-12-09. (hebrejsky, anglicky) 
  4. בית העלמין ירקון [online]. beit-almin.com [cit. 2011-07-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-02-25. (hebrejsky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]