Přeskočit na obsah

Kostel svatého Bartoloměje (Frankfurt nad Mohanem)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox sakrální budova

Půdorys kostela s datací postavení
Animace se zobrazením průběžného stavení domu Božího

Katedrála svatého Bartoloměje též zvaná německy Kaiserdom - tzn. Císařská katedrála je velká německá katedrála ve Frankfurtu nad Mohanem, největší a nejstarší v tomto městě. Počátky tohoto chrámu sahají do dob, kdy byla na území Německa Francká říše. Tato katedrála však opravdickou katedrálou není - nikdy nebyla sídelním chrámem biskupa, ale jen pouhým farním kostelem.

Historie stavby

Prvá kaple na místě tohoto kostela stála už za časů Merovejců, která musela vzniknout kolem roku 680. Další kaple se na tomto místě datuje do doby Karolinské renesance, konkrétně do roku 852, kdy byla ustanovena „Zlatou bulou“.[1] Roku 1200 obdržel kolegiální chrám lebku svatého Bartoloměje.[2] Roku 1239 byl tedy tento chrám zasvěcen tomuto světci. Mezi lety 1562 a 1792 v této stavbě proběhlo celkem 10 císařských korunovací.

Vybavení, věže

Věže

Současná podoba 96 metrů vysoké katedrály pochází z roku 1867, kdy byla opravena po požáru. Ten také poničil všechny historické zvony na věži, ale více jinde.[1]

Zvukové vybavení katedrály

Zvony

Původní zvony nepřižily požár v roce 1867.[1]

Varhany

Vnitřek katedrály má dvoje varhany - chórové a varhany na hlavním kůru. Nynější varhany na hlavním kůru, tedy varhany větší, jsou z roku

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Katedra we Frankfurcie nad Menem na polské Wikipedii a Kaiserdom St. Bartholomäus na německé Wikipedii.

Šablona:Link FA Šablona:Link GA