Gulkhan-Eudokie z Gruzie

From Wikipedie
Jump to navigation Jump to search
Gulkhan-Eudokie z Gruzie
trapezuntská císařovna
Doba vlády 1390–1395
Sňatek 6. září 1377
Manžel Manuel III. Trapezuntský
Úmrtí 2. května 1395
Potomci Alexios IV. Trapezuntský
Otec David IX. Gruzínský
Matka Sindukhtar Jaqeli
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gulkhan-Eudokie z Gruzie (zemřela 2. května 1395) byla první manželkou císaře Manuela III. Trapezuntského. Její původní jméno bylo Gulkhan Khatun, Eudokie bylo její křesťanské jméno.

Rodina[edit | edit source]

Gulkhan se narodila jako dcera Davida IX. Gruzínský a jeho manželky Sindukhtar Jaqeli. Byla také sestrou Bagrata V.

Jejím dědečkem z otcovy strany byl Jiří V. Zářivý. Identita jeho manželky je neznámá. "Gruzínské kroniky" mluví o jeho sňatku s dcerou "velkého řeckého císaře, lorda Michaela Komnena". Nicméně, vládnoucí dynastií Byzantské říše 14. století byla dynastie Palaiologů, ne Komnenů. Sňatek dcery Michaela IX. Palaiologa a jeho manželky Rity Arménské s gruzínským vládcem není v byzantských zdrojích uveden. Ani nebyly žádné nemanželské dcera Michaela IX. Komneni však vládli v Trapezuntském císařství. Michael Komnenos byl císařem v letech 1344 až 1349. Jeho manželkou byla Acropolitissa. Jejich jediným dítětem, které bylo zaznamenáno, byl syn Jan III. Trapezuntský. Zda měl Jan III. sourozence není známo.

Jejím dědečkem z matčiny strany byl Qvarqvare II. Jaqeli, kníže ze Samcche-Džavachetie. Jaqeli držel gruzínský feudální úřad Eristavi, titul, který by mohl být "guvernérem regionu" nebo "velitelem armády", zhruba ekvivalent k byzantskému stratégovi, běžně se dá přeložit jako "vévoda".

Manželství[edit | edit source]

Gulkhan byla poprvé zasnoubena nebo provdána za Andronika Trapezuntského, nemanželského syna císaře Alexia III. 14. března 1376 Andronikos vypadl z okna císařského paláce a na následná zranění zemřel. Podle Michaela Panareta se pohřbu účastnila jen jeho matka a císařovna, a zasnoubení bylo převedeno na Manuela Trapezuntského, kterého Panaretos popisuje jako "mladšího, vhodnějšího a manželského" syna císaře. Podrobnosti, jako jsou tyto, vedly historiky k podezření na incident. Europäische Stammtafeln: Stammtafeln zur Geschichte der Europäischen Staaten (1978) od Detleva Schwennickeho uvádí, že byl Andronikos zabit vyhozením z věže.

Opakované zasnoubení bylo vyjednáno, zatímco Gulkhan pobývala v Ibérii. Opustila otcovo království a s císařskou stranou se setkala v Macragialu 15. srpna 1377, společně se vrátili do Trapezuntu 30. srpna. 5. září Gulkhan přijala královské jméno Eudokie a dalšího dne, 6. září 1377 byla trapezuntským Metropolitou Theodosiem oddána s Manuelem; svatební slavnosti trvaly týden.

Jejich jediným známým synem byl Alexios IV. Trapezuntský.

Císařovna[edit | edit source]

20. března 1390 císař Alexios III. zemřel. Manuel se stal císařem Manuelem III. a Gulkhan jeho císařovnou. Gulkhan zemřela 2. května 1395. Manuel se poté znovu oženil s Annou Philanthropenou.

Reference[edit | edit source]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gulkhan-Eudokia of Georgia na anglické Wikipedii.

Trapezuntská císařovna
Předchůdce:
Theodora Kantakouzena
13901395
Gulkhan-Eudokie z Gruzie
Nástupce:
Anna Philanthropena