Grimming

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Grimming
Grimming
Grimming z Irdningu

Vrchol 2351 m n. m.
Prominence 1518 m
Poloha
Světadíl Evropa
Státy Rakousko Rakousko
Pohoří Dachstein
Souřadnice
Grimming
Grimming
Prvovýstup Henrich Hess (1888)
Typ osamělý vápencový masiv
Hornina vápenec
Povodí Enns
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Grimming je izolovaná vápencová hora v Rakousku. Nachází se mezi údolím Ennstal a masivem Salzkammergutberge. Horopisně se patří do Severních vápencových Alp a řadí se dle různých zdrojů do pohoří Dachstein ([1]) či masivu Totes Gebirge.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Vrchol Grimming leží nad údolím řeky Enns nad městem Irdning v spolkové zemi Štýrsko. Jde o ultraprominentní horu (1518 m) tvořící přirozenou dominantu svému okolí, které povětšinou převyšuje o 1700 metrů.

Výchozí body a trasy[editovat | editovat zdroj]

  • Jih
    Na jihu se jedná o malou osadu Niederstuttern (652 m n. m.). Cesta odtud vychází na chatu Grimming Hütte (966 m) a pokračuje směrem do kotle Die Au na křižovatku cest. Vlevo stoupá klettersteig „SO Grat steig“ na jihovýchodní hřeben. Tímto místy lehkým lezením na vrchol. Hodnocení obtížnosti cesty je max. I-II. UIAA. Délka: Niederstuttern - Grimming Hütte (1 hod.) - Grimming (4 hod.) - sestup „normálkou“ přes vrchol Multereck - 2176 m (4 hod.) Celkem 9 hod.
  • Sever
    Výchozím bodem k výstupu na severu je zimní středisko Tauplitz (850 m). Z Tauplitz vede sjízdná silnice až k hotelu Kulm (962 m), ze které pokračuje stezka žlabem Stribing graben až pod vrchol Farbkogel, kde je místy uměle zajištěna. Lehké zajištění ve formě ocelových lan a kolíků pokračuje až těsně pod vrchol. Obtížnost je nižší než u jižní cesty. Délka: Tauplitz - Kulm (0,25 hod.) - Grimming - (3,5 hod.) - Sestup (3 hod) Celkem 6,5 hod.

Bivak na vrcholu[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1949 stojí pár metrů pod vrcholovým kříže bivakovací krabice Toni Adams Dr. Obersteiner Biwak (4 osoby, nouzový telefon). Již v 19. století zde stála měřící meteorologická stanice. Postupem času a četnosti zásahů záchranářů zde horský spolek Alpenverein nechal postavit bivak.

Mapa[editovat | editovat zdroj]

Freytag a Berndt č. WK 082 (Bad Ausee - Totes Gebirge - Bad Mitterndorf / Tauplitz) - 1:50 000

Odkazy[editovat | editovat zdroj]