Grimming

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Grimming
Grimming
Grimming z Irdningu

Vrchol 2351 m n. m.
Prominence 1518 m ↓ Klachauer Höhe
Izolace 16,7 km → Kleiner Hochkasten
Seznamy Ultraprominentní hory
Poloha
Světadíl Evropa
Státy Rakousko Rakousko
Pohoří Dachstein
Souřadnice
Grimming
Grimming
Prvovýstup Henrich Hess (1888)
Typ osamělý vápencový masiv
Hornina vápenec
Povodí Enns
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Grimming je izolovaná vápencová hora v Rakousku. Nachází se mezi údolím Ennstal a masivem Salzkammergutberge. Horopisně se patří do Severních vápencových Alp a řadí se dle různých zdrojů do pohoří Dachstein ([1]) či masivu Totes Gebirge.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Vrchol Grimming leží nad údolím řeky Enns nad městem Irdning v spolkové zemi Štýrsko. Jde o ultraprominentní horu (1518 m) tvořící přirozenou dominantu svému okolí, které povětšinou převyšuje o 1700 metrů.

Výchozí body a trasy[editovat | editovat zdroj]

  • Jih
    Na jihu se jedná o malou osadu Niederstuttern (652 m n. m.). Cesta odtud vychází na chatu Grimming Hütte (966 m) a pokračuje směrem do kotle Die Au na křižovatku cest. Vlevo stoupá klettersteig „SO Grat steig“ na jihovýchodní hřeben. Tímto místy lehkým lezením na vrchol. Hodnocení obtížnosti cesty je max. I-II. UIAA. Délka: Niederstuttern - Grimming Hütte (1 hod.) - Grimming (4 hod.) - sestup „normálkou“ přes vrchol Multereck - 2176 m (4 hod.) Celkem 9 hod.
  • Sever
    Výchozím bodem k výstupu na severu je zimní středisko Tauplitz (850 m). Z Tauplitz vede sjízdná silnice až k hotelu Kulm (962 m), ze které pokračuje stezka žlabem Stribing graben až pod vrchol Farbkogel, kde je místy uměle zajištěna. Lehké zajištění ve formě ocelových lan a kolíků pokračuje až těsně pod vrchol. Obtížnost je nižší než u jižní cesty. Délka: Tauplitz - Kulm (0,25 hod.) - Grimming - (3,5 hod.) - Sestup (3 hod) Celkem 6,5 hod.

Bivak na vrcholu[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1949 stojí pár metrů pod vrcholovým kříže bivakovací krabice Toni Adams Dr. Obersteiner Biwak (4 osoby, nouzový telefon). Již v 19. století zde stála měřící meteorologická stanice. Postupem času a četnosti zásahů záchranářů zde horský spolek Alpenverein nechal postavit bivak.

Mapa[editovat | editovat zdroj]

Freytag a Berndt č. WK 082 (Bad Ausee - Totes Gebirge - Bad Mitterndorf / Tauplitz) - 1:50 000

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]