Grenache

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Odrůda červeného hroznového vína Grenache

Grenache nebo Garnacha je jedna z nejrozšířenějších odrůd červeného vína na světě. Zraje pozdě, takže potřebuje horké, suché podmínky, jaké jsou ve Španělsku, na Sardinii, na jihu Francie a v Kalifornii v San Joaquin Valley. Vína vyrobená z odrůd Grenache mívají nedostatek kyselin, tříslovin a barviv, proto jsou obvykle ve směsi s jinými odrůdami jako např. Syrah, Carignan, Tempranillo a Cinsaut, i když např. na Sardinii víno Cannonau di Sardegna DOC musí podle zákona obsahovat 99 % místní Grenache (Cannonau).

Chuť je obecně je pikantní, s příchutí bobulí, jemná na patře s relativně vysokým obsahem alkoholu. Charakteristické aroma Grenache má červené ovocné příchutě (malina a jahoda) s jemným, bílým pepřem. Grenache vína jsou velmi náchylná k oxidaci.

Grenache je dominantní odrůda ve většině jižních Rhône vín, a to zejména v Châteauneuf-du-Pape, kde je obvykle zastoupena více než 80 % ve směsi. Vysoká hladina cukru v Grenache vedla k rozsáhlému použití jako vína obohaceného alkoholem a jako základ většiny australských dolihovávaných vín.

S Grenache se nejčastěji setkáváme v kupážích vín (např. vína Rhony nebo GSM směsi z Austrálie), avšak existují i příklady odrůdové Grenache. Jako součást kupáží je Grenache ceněna pro přidané tělo a ovocnost, bez přídavku taninů. Vína Grenache mají sklon k oxidaci a tak jsou špatným kandidátem pro dlouhodobé stárnutí. Nicméně, výrobci (například některé příklady z Châteauneuf-du-Pape a Priorat), kteří mají nízké výnosy z pěstování na chudých půdách, mohou produkovat husté, koncentrované víno, vhodné k archivaci i na dvě nebo tři desetiletí.

Charakteristickými tóny Grenache jsou bobulové ovoce, jako jsou maliny a jahody. Jsou-li výnosy pod kontrolou, mohou vína Grenache mít komplexní a intenzivní tóny černého rybízu, černých třešní, černých oliv, kávy, perníku, medu, kůže, černého pepře, dehtu, koření a pražených ořechů. Když se zvýší výnosy, má víno tendenci rychle slábnout na patře. Velmi nízké výnosy starých vinice Priorat mohou předat tmavé černé ovoce a tóny fíků a dehtu s mnoha vlastnostmi, podobnými jako italské víno Amarone. Rosado nebo růžová Grenaches jsou často charakterizovány tóny jahod a smetany.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]