Grand Hotel Prishtina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Grand Hotel Prishtina
"Hotel Grand Prishtina", Kosovo, June 2005.jpg
Poloha
Adresa Priština, KosovoKosovo Kosovo
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Grand Hotel Prishtina je název pro rozlehlý hotel v centru kosovské metropole Prištiny, vybudovaný na místě bývalého kostela jižně od bulváru Matky Terezy (albánsky Nenë Terezë), na centrálním prištinském náměstí. Jedná se o ubytovací zařízení s kapacitou 360 pokojů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Volný prostor na místě současného hotelu, jednoho ze symbolů Prištiny před rokem 1991[zdroj?], vznikl v 50. letech 20. století, během realizace radikálního plánu modernizace a přestavby města.

Hotel tvoří tři od sebe stavebně oddělené a jen částečně (v přízemí a prvním patře) propojené bloky s různou výškou (8, 12 a 5 pater). Vznikl na základě projektu tříčlenného týmu architektů, do kterého patřili Bashkim Fehmiu, Miša Jevremović a Dragan Kovačević.

Otevřen byl v roce 1978. Stal se velmi rychle dominantou města a také jediným pětihvězdičkovým hotelem v kosovské metropoli. Měl být symbolem toho nejlepšího, co mohla Jugoslávie Kosovu nabídnout[zdroj?]. Měl vlastní diskotéku, bowlingovou dráhu a luxusní restauraci v 13. patře. V 80. letech 20. století byl vystaven řadě hospodářských problémů kolabujícího jugoslávského hospodářství.[1] Po roce 1990 hotel rychle ztratil svůj zvuk, v druhé polovině desetiletí jej obsadili srbští ozbrojenci, pobýval zde např. Željko Ražnatović, známý pod přezdívkou Arkan.

V roce 2006 se jej kosovská privatizační agentura pokoušela neúspěšně prodat soukromým investorům.[1] Na počátku 21. století byl jeden z bloků rekonstruován a nově obložen. Úroveň služeb hotelu byla předmětem kritiky, negativně se k němu vyjádřili i političtí představitelé Kosova, jako např. Hashim Thaci.[2][3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Článek na portálu kosovalive.org (anglicky)
  2. Článek na portálu index.hr (chorvatsky)
  3. Článek na portálu slobodnadalmacija.hr (chorvatsky)