Gorenje

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gorenje d. d.
Logo
Logo
Základní údaje
Právní forma akciová společnost
Datum založení 1950
Zakladatel není známo
Sídlo Velenje, Slovinsko
Adresa sídla Velenje, Slovinsko
Charakteristika firmy
Oblast činnosti strojírenství a Spotřební elektronika
Produkty elektrické spotřebiče
Služby návrhy a výroba kuchyní
Zaměstnanci 10 000
Dceřiné společnosti Gorenje
Identifikátory
Oficiální web www.gorenje.com
ISIN SI0031104076
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gorenje je slovinská společnost, která patří mezi hlavní evropské výrobce kuchyňské elektrotechniky. Spotřebiče dodává ve více než 70 zemích po celém světě (Evropa, Austrálie, Asie, Jižní Amerika). Společnost byla založena v roce 1950, její sídlo se nachází ve slovinském městě Velenje, moderní výrobní závody má kromě Velenje ještě v českém Mariánském Údolí (Mora Moravia)[1] a v srbském Valjevu, celkem zaměstnává více než 10 000 lidí. Vlastní značky gorenje, gorenje+, Mora, Atag, Pelgrim, Etna, Upo, Körting a Sidex.

Kromě domácích spotřebičů vyrábí společnost kuchyňský nábytek a další výrobky pro domácnost (př. ohřívače vody a tepelná čerpadla).

Historie[editovat | editovat zdroj]

1950—1960 Zřízení Gorenje v obci, která nese stejný název. Zpočátku se jednalo o firmu, která se zabývala výrobou zemědělských strojů a poskytování stavebních materiálů. V roce 1958 rozšířila svou činnost na výrobu sporáků na tuhá paliva. Následoval přesun do nedalekého města Velenje v roce 1960 a výstavba nových montážních zařízení.

1961—1970 Společnost rozšiřuje svou výrobu na pračky a ledničky. V roce 1961 Gorenje poprvé vyváží do Německa.

1971—1980 Sortiment se rozšiřuje na výrobu kuchyňských linek, keramiky, lékařského vybavení, telekomunikačního zařízení, televizorů a ostatních elektrických spotřebičů pro domácnost. Byly podniknuty první kroky ve zřízení distribuční a prodejní sítě po celé západní Evropě, byly založeny společnosti v Německu, Rakousku, Francii, Dánsku a Itálii.

1981—1990 Zaměření na hlavní předmět podnikání - spotřebiče pro domácnost. Období charakterizované odlivem investic z nevýdělečných výrobních a obchodních operací a následné zaměření na zařízení pro domácnost, tedy oblast, kde byly největší zkušenosti a hlavní produkty společnosti.

1991—1996 Restrukturalizace Gorenje, od někdejšího socialistického self-managementu k plně privatizované společnosti působící v rozvojové tržní ekonomice. Vzhledem ke ztrátě na domácím trhu, kterou způsobil rozpad tehdejší Jugoslávie, bylo toto období charakteristické také intenzivní orientací na export. Zakládání společností ve východní Evropě (Česká republika, Maďarsko, Polsko, Bulharsko a Slovensko).

1997—2005 Gorenje se stává veřejnou obchodní společností. Investice do nových produktů a technologií, otevření nových trhů. V roce 2004 došlo k akvizici MORA MORAVIA, a.s., tradiční značky kuchyňských spotřebičů z České republiky.

2006—2009 V roce 2006 byl otevřen nový závod na výrobu chladniček a mrazniček ve městě Valjevo v Srbsku. Nové společné designové řady. Akvizice společnosti ATAG v roce 2008. Nový design inovativní generace kuchyňských spotřebičů Gorenje (lednice s mrazničkou "Gorenje for iPod", Gorenje Retro Collection a designová řada Gorenje Simplicity).

2010—2012 Akvizice společnosti ASKO v roce 2010. Uvedení nové značky Gorenje+. Nová generace Gorenje pračky a sušičky, inteligentní lednička s mrazničkou, varná deska Xtreme Power, Gorenje Vita a produktová řada Gorenje One.

Gorenje v České republice[editovat | editovat zdroj]

Na českém trhu působí 2 společnosti Gorenje Group:

  • Gorenje spol. s r.o.
  • Gorenje real, spol. s r.o.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Značka gorenje získala mezinárodní ceny: Red Dot Design Award (19 cen do roku 2013), Plus X AwardTM (13 cen do roku 2013), ceny Grüner Stecker, Get Connected Product of the Year Award, Product Innovation Award, Trusted Brand, Superbrands, Icograda Excellence Design Award, ICSID Excellence Design Award, Innovation of the year a další.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]