Giovanni Veneziano

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Giovanni Veneziano
Základní informace
Narození 11. března 1683
Neapol
Úmrtí 13. dubna 1742 (ve věku 59 let)
Neapol
Žánry opera
Povolání hudební skladatel
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Giovanni Veneziano (11. března 1683 Neapol13. dubna 1742 tamtéž) byl italský hudební skladatel a varhaník.

Život[editovat | editovat zdroj]

Giovanni Veneziano studoval na konzervatoři Santa Maria di Loreto v Neapoli skladbu, zpěv, varhany a cembalo, mimo jiné, u svého otce Gaetana Veneziano. V roce 1704 převzal od svého otce místo varhaníka v dvorním orchestru. Když však v roce 1707 ve válce o španělské dědictví Rakušané obsadili Neapol a přišel o místo, protože, stejně jako jeho otec, byl ve službách krále Filipa V. Španělského.

17. ledna 1711 se v Teatro dei Fiorentini hrála jeho první opera buffa Lo mbroglio de li nomme a v září roku 1714 další komedie Patrò Tonno d'Isca. V červenci roku 1716 byl jmenován druhým mistrem na konzervatoři Santa Maria di Loreto a toto místo si již udržel až do smrti. Mezi jeho žáky prosluli zejména Davide Perez a Nicola Logroscino.

V roce 1735 byli Rakušané z Neapole vyhnáni, králem Neapole se stal Karel III. Španělský a Veneziano byl znovu jmenován zástupcem dvorního kapelníka a královským dvorním varhaníkem. Zemřel v roce 1742. Svou manželku Theodoru Pulzone a osm dětí zanechal v nejistých podmínkách.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Význam Giovanniho Veneziana tkví zejména v tom, že byl prvním z neapolských hudebníků, kteří komponovali komické opery a navíc na text v místním, neapolském, nářečí.

Jevištní díla
  • Lo mbroglio de li nomme aleas Le doje Pope e li duje Lucie e Pascale sotto nome d'Ambruoso (commedia per musica, libreto Agasippo Mercotellis, 1711 Neapol, Teatro dei Fiorentini)
  • Patro Tonno d'Isca (commedia per musica, libreto Agasippo Mercotellis, 1714 Neapol, Teatro dei Fiorentini)
  • Lo Pippo (commedia per musica, libreto Persio Segispo, 1715 Neapol, Teatro dei Fiorentini)
  • Giuseppe Giusto (opera sacra, neznámý libretista, 1734 Neapol, Conservatorio S. Maria di Loreto)
  • Componimento per musica sopra il felice arrivo in Macerata dell'ill.mo monsignore Ignazion Stelluti (componimento per musica, 1736, Macerata)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Giovanni Veneziano na italské Wikipedii.