Giovanni Battista Caracciolo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Giovanni Battista Caracciolo
Presumed Portrait of Caracciolo by unknown artist published 1773.png
Narození 1578
Neapol
Úmrtí 1635 (ve věku 56–57 let)
Neapol
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Giovanni Battista Caracciolo (nazývaný rovněž Battistello; 1578–1635) byl italský umělec a důležitý neapolský následovník Caravaggia.

Osvobození sv. Petra. Museo Nazionale di Capodimonte, Neapol. Je považováno za Battistellovo mistrovské dílo, živě zachycuje emoci scény, kdy je Petr veden andělem z vězení.

Caracciolo se narodil v Neapoli. Jeho první lekce byli od Francesca Imparata. Koncem roku 1606 přijel do Neapole Caravaggio poté, co v Římě zabil v hádce muže. Jeho pobyt ve městě trval pouhých osm měsíců, s další krátkou návštěvou v letech 1609/1610, kdy udělal hluboký dojem na umělecký život v Neapoli. Battistello, který byl pouze o několik měsíců mladší než Caravaggio, byl mezi prvními, kteří přijali zarážející nový styl tmavých barev, dramatické temnoty a sochařských postav v mělkém obraze definovaném světlem spíše než perspektivou. Mezi neapolskými Caravaggisty byli Giuseppe Ribera, Carlo Sellitto, Artemisia Gentileschi a Caracciolův žák Mattia Preti na počátku své kariéry.

Mezi prvními díly, která ukazovala Caravaggiův vliv, bylo Osvobození sv. Petra (1608–09), malovaný pro stejnojmenný kostel (Chiesa del Monte della Misericordia) a pár let po Mistrově Sedmi aktech milosrdenství. Po výletě do Říma v roce 1614 jeho malování zjemnilo, v té době se stal vůdcem nové Neapolské školy, která rozdělila jeho čas mezi náboženské podněty (oltářní kousky a, neobvykle pro Caravaggisty, fresky) a malování pro soukromé patrony.

Po roce 1618 navštívil Janov, Řím a Florencii. V Římě se dostal pod vliv obnoveného klasicismu bratranců Carracciů a emiliánské školy a začal pracovat směrem ke spojení jejich stylu a jeho vlastní temnoty – jeho Kupido, s bravurou, s jakou drží červený šat, ukazuje vliv Carracciovského spojení. Zpět v Neapolu přeměnil tento styl v grandioznost, ve fresky velkých včetně jeho mistrovského díla Mytí nohou z roku 1622, které namaloval pro Certosa di San Martino. Další díla maloval také v Santa Maria La Nova a San Diego all Ospedaletto.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


Galerie[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Battistello Caracciolo na anglické Wikipedii.