Generální prokurátor Izraele

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Izrael

Izrael

Součást seriálu:

Politický systém Státu Izrael


Generální prokurátor Izraele (hebrejsky: היועץ המשפטי לממשלה, ha-Jo'ec ha-mišpati la-memšala, doslova „Právní poradce vlády“) stojí v čele právního systému moci výkonné. Jde o ústřední instituci v rámci izraelského právního systému. Generální prokurátor stojí v čele státního zastupitelství, je legislativním poradcem vlády a státních institucí a střeží „veřejný zájem, právní stát a občanské svobody.“[1] Je zodpovědný za to, aby schvalované zákony a administrativní postupy byly v souladu se základními zákony a v tomto smyslu poskytuje poradní činnost legislativnímu oddělení ministerstva spravedlnosti v souvislosti s přípravou zákonů.[1] Poradní činnost poskytuje přímo či nepřímo, prostřednictvím právních poradců jednotlivých vládních resortů. Kromě vlády je též poradcem ministerstev a místní samosprávy.[1] Je zodpovědný za vydání směrnic pro vládu v souvislosti s interpretací zákona a příslušných právních předpisů. Jeho právní názory jsou přijímány jako autoritativní interpretace zákona a jsou závazné pro všechny vládní instituce.[1] Generální prokurátor „zastupuje stát v soudních řízení u všech soudů a tribunálů v trestních, civilních a správních záležitostech.“[1] Většinu svých povinností deleguje na státní zástupce. Rozhoduje zdali podat žalobu, vyšetřovat či uzavřít případ, může požádat o prodloužení zadržení osoby ve vazbě či o zbavení imunity poslance Knesetu. Jeho rozhodnutí může zvrátit jen Nejvyšší soud.[1] Podle bývalého generálního prokurátora Jicchaka Zamira jsou „skutečným klientem generálního prokurátora občané.“[1]

Od února 2010 je současným generálním prokurátorem Jehuda Weinstein.[2]

Seznam generálních prokurátorů[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e f g The Attorney General [online]. Ministerstvo zahraničních věcí Státu Izrael, 2000-09-25 [cit. 2011-06-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. FENDEL, Hillel. Yehuda Weinstein to Become New A-G Next Month [online]. Aruc ševa, 2009-06-12 [cit. 2011-06-23]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]