Gameport

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Game port

Gameport je tradiční konektor pro vstupní zařízení sloužící pro ovládání her na osobních počítačích. Rozhraní je často integrováno přímo na základní desce nebo na zvukové kartě, případně jako rozšiřující PCI karta. Microsoft přestal gameport v operačním systému Windows Vista podporovat, a proto je pravděpodobné, že výrobci výrobu tohoto rozhraní ukončí. Důvodem opuštění od gameportu je také fakt, že je analogovým rozhraním a většina současných zařízení je digitální a připojují se přes USB.

Připojitelná zařízení

Analogové rozhraní

Na rozdíl od joysticků, které se již u starších počítačů připojovaly digitálně, je gameport spíše analogovým, nežli digitálním rozhraním. Pro detekci pohybu používá ADC převodník. Jedny z prvních příruček od IBM-PC popisují tento port jako vhodný pro připojení dvou ovládacích koleček (tzv. paddle), což je zařízení s jedním kulatým otočným knoflíkem a jedním či více tlačítky. Tento přístup poskytl z historického hlediska IBM-PC převahu v simulačních hrách, obzvláště leteckých simulátorech.

Originální gameport, navržený IBM měl zpočátku čtyři analogové osy a čtyři tlačítka na jednom portu, což dovolovalo spojení dvou ovládacích pák.

Známé problémy

Gameport je analogové zařízení, což způsobuje nejrůznější problémy. Například všechny druhy ovládacích pák potřebují kalibraci, dokonce i na arkádový styl her.

Kalibrace je stále vyžadována i pod moderními operačními systémy, jako je například Windows XP. Účelem kalibrace je změření maximálního rozsahu osy páky u analogových signálů (z potenciometrů) nebo digitálních signálů (s mikrospínačem nebo kontakty). Obvykle se sestává z posunu ovládací páky kolem všech jeho os. Ovládací páky, které používají USB konektor, obvykle kalibraci nevyžadují.

V dobách operačního systému DOS musela každá hra, která používala gameport, provést vlastní kalibraci. Velmi často se stávalo, že kvůli špatně naprogramované kalibraci se po startu hry stala ovládací páka nepoužitelná. S Windows XP stačí jediná kalibrace přímo v operačním systému, který ji sdílí i s ostatními aplikacemi. Dokud nedojde k odpojení zařízení, zůstává kalibrace platná.

Microsoft nedávno oznámil, že v nových operačních systémech již nebude zahrnuta podpora gameportu (počínaje 64 bitovou verzí Windows XP). Důvodem je, že v současné době jsou mnohem běžnější herní zařízení, které se připojují k PC přes rozhraní USB. Podpora gameportu je tedy ponechána na samotných výrobcích HW zařízení (zvukových karet, základních desek nebo USB konvertorů).

Konektory MIDI

Rozhraní gameport využívá konektor DA-15, obsahující obvykle dvojnásobek konektorů potřebných pro nástroje MIDI. Pro použití gameportu s MIDI nástroji je vyžadován kabel samec-samice konektoru DA-15 a dva 5 pinoví samci typu DIN. Ovladače a hardware gameportu, schopné pracovat s MIDI zařízeními, jsou založené na standardním Roland MPU-401 MIDI rozhraní a podporují většinu standardních MPU-401 aplikací pro Windows a DOS.

Externí odkazy

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Game port na anglické Wikipedii.