Göta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Göta älv
vodopády Trollhättefallen
vodopády Trollhättefallen
Základní informace
Délka toku 95 km
Plocha povodí 50 115 km²
Průměrný průtok 565 m³/s
Světadíl Evropa
Pramen
Ústí
Protéká
ŠvédskoŠvédsko Švédsko (Västra Götaland)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Baltské moře
Tok řeky na mapě
Tok řeky na mapě
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Göta (čti jéta; švédsky Göta älv) je řeka v jihozápadním Švédsku (Västra Götaland). Vytéká z jezera Vänern a celková délka toku činí přibližně 95 km. Plocha povodí měří 50 115 km². Jedná se o nejmohutnější řeku ve Skandinávii, pokud jde o průtok a velikost povodí. Počítáme-li dohromady délku celého říčního systému od pramene řeky Klarälven (731 km), jde také o nejdelší skandinávský vodní tok.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Odtéká z jezera Vänern v nadmořské výšce 44 metrů. Údolí řeky je tvořeno starým tektonickým zlomem. Na horním toku překonává vodopády Trollhättefallen o výšce 33 m. Další vodopády jsou u Lilla Edet (6,5 m) a u Vargönu (4,5 m). V Göteborgu ústí do Kattegatu. Pod pevností Bohus u města Kungälv se řeka rozdvojuje (bifurkace). Odpojuje se severní rameno řeky, označované jako Nordre älv. Toto rameno má samostatné vyústění do moře.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Vodní stav je rovnoměrný po celý rok. Průměrný průtok vody činí 565 m³/s. Zamrzá od listopadu do května. Nejvyšších vodních stavů dosahuje na přelomu jara a léta (průměrná roční maxima 930 m³/s).

Využití[editovat | editovat zdroj]

Využívá se k zisku vodní energie, přičemž největší vodní elektrárna na řece se nachází u vodopádů Trollhättefallen ve městě Trollhättan. Po postavení kanálu kolem tohoto vodopádu je možná vodní doprava po celé délce řeky a ta se stala součástí Göta kanálu.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • EKLUND, Anna. Sveriges vattendrag [online]. Sveriges meteorologiska och hydrologiska institut, 2010 [cit. 2018-02-20]. Dostupné online. (švédsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]