Futures kontrakt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Futures kontrakt nebo jednoduše futures je dohoda dvou stran o směně určitého množství nějaké komodity v předem určené kvalitě, za předem stanovenou cenu k předem stanovenému budoucímu datu dodání.

Obchodování

Futures kontrakty jsou obchodovatelné pouze na organizovaných trzích, tedy burzách. Může se jednat o výměnu pevné částky hotovosti v jedné měně za dosud neznámou částku hotovosti či za dluhový cenný papír, a to v téže měně (úrokový futures), o výměnu pevné částky hotovosti v jedné měně za pevnou částku hotovosti v jiné měně (měnový futures), za akciový nástroj (akciový futures) či za komoditní nástroj (komoditní futures).

Kupující futures kontraktu je zavázán odebrat ve stanovené době dané množství podkladového aktiva za předem stanovenou cenu. Pod pojmem podkladové aktivum si můžeme představit jakoukoliv komoditu, například zlato, ropu, zemní plyn, ale i eura, akcie nebo dluhopisy. Futures kontrakt znamená pro kupujícího povinnost fyzicky odebrat podkladové aktivum. Pro prodávajícího to naopak znamená, že je zavázán podkladové aktivum fyzicky dodat.

Ve skutečnosti k fyzickému předání obvykle nedojde, a to díky možnosti uzavřít pozici, tedy kontrakt dále prodat. Abyste se vyhnuli nutnosti odebrat objednané zboží, můžete svůj futures kontrakt prodat se stejným termínem dodání. Tím vznikne situace, kdy prakticky odebíráte i dodáváte naprosto stejné množství komodity, čímž se vaše závazky vynulují. Je samozřejmě potřeba hlídat si dobu životnosti kontraktu, protože jinak by vám nakoupenou komoditu mohli klidně složit na zahradě. Rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou je váš zisk nebo ztráta.