Frontové státy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Mapa regionu

Frontové státy (Frontline States) bylo označení pro skupinu afrických zemí, které sousedily s Jihoafrickou republikou (JAR) a Rhodesií, ovládanými bělochy. Jejich cílem bylo svrhnout tamní režimy; iniciovaly mezinárodní sankce proti JAR a Rhodesii (bojkot montrealské olympiády) a podporovaly Africký národní kongres a další opoziční skupiny. Organizaci frontových států založil v roce 1974 Kenneth Kaunda a jejími členy byli Zambie, Tanzanie, Mosambik, Angola, Botswana, Lesotho a Svazijsko. V roce 1980, po předání moci do rukou černošské většiny, přistoupilo Zimbabwe. Jediným státem regionu, které nepatřilo mezi frontové státy, bylo Malawi, které naopak s JAR úzce spolupracovalo.

Organizace byla spíše neformální, společný postup komplikovaly objektivní překážky: zatímco státy s levicovými režimy jako Zambie a Zimbabwe prosazovaly nesmiřitelný postup vůči apartheidu, Botswana nebo Lesotho vzhledem ke své ekonomické závislosti na JAR musely jít cestou kompromisů.[1] Organizace frontových států zanikla poté, co Frederik Willem de Klerk zahájil proces přechodu k demokracii a vzniklo Jihoafrické rozvojové společenství.

V roce 1990 se v Glasgow uskutečnil festival Frontline States, představující kulturu a historii jihoafrických zemí.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.sahistory.org.za/organisations/frontline-states
  2. http://www.frontlinestates.ltd.uk/southernafrica

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Otakar Hulec, Jaroslav Olša mladší: Dějiny Zimbabwe, Zambie a Malawi, Nakladatelství Lidové Noviny, Praha 2008, ISBN 978-80-7106-952-2

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]