Francisco Vieira Lusitano

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Francisco Vieira Lusitano
portrét od Joaquima Manuela da Rocha
portrét od Joaquima Manuela da Rocha
Narození4. říjen 1699
Lisabon
Portugalské království
Úmrtí13. srpen 1783
Lisabon
Portugalské království
Alma materAkademie sv. Lukáše, Řím
Povolánímalíř, grafik, ilustrátor
OceněníRytíř Řádu sv. Jakuba od meče
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Francisco Vieira Lusitano, také Vieira De Matos nebo Vieira Lusitano (4. října 1699 Lisabon, 13. srpna 1783 Lisabon) byl portugalský dvorní malíř, grafik, ilustrátor a inženýr – konstruktér v období pozdního baroka a klasicismu.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Portrét portugalského a brazilského prince Petra III.
Tři sudičky

Narodil se jako třetí dítě lisabonského punčocháře Francesca Vieiry de Matos a jeho manželky Antonie a byl v dětství předurčen k církevní dráze, od níž zběhl pro výtvarné zájmy a celoživotní nešťastnou lásku k Inês Heleně de Lima e Meloz. Uzavřel s ní sňatek v zastoupení, ale rodiče ji donutili vstoupit do kláštera a uzavřít věčné sliby čistoty. Vieira zůstal v Římě a pět let žádal papeže o nápravu. Ines v mužském přestrojení uprchla z kláštera, ale její vlivní rodiče se postarali o její izolaci a později najali kriminálníka, který Vieiru na ulici zbil.[1]

V Lisabonu Vieira studoval humanitní vědy a malbu. S mecenášem, portugalským diplomatem a vyslancem Rodrigem Anesem de Sá, dvakrát navštívil Řím. Poprvé se tam školil v letech 1712–1719, podruhé v letech 1721–1728, studoval u římských malířů Benedetta Lutiho a Francesca Trevisaniho. Byl přijat za člena Akademie sv. Lukáše v Římě.

Po druhém pobytu v Římě začal roku 1732 v Seville pracovat pro Filipa V. Španělského, a roku 1744 nastoupil jako dvorní malíř krále Josefa I. Portugalského v Lisabonu a v Mafře. Kromě krále, královny, jejich tří nejstarších dcer (Maria Francisca Isabel = budoucí portugalská královna Marie I., Maria Anna Francisca a Maria Doroteia) a zetě Petra (manžela Marie Franciscy Isabel, budoucího brazilského krále Petra III.) a dalších členů portugalského dvora. Za zásluhy byl povýšen na rytíře. Namaloval několik oltářních obrazů a freskami vyzdobil lisabonské kláštery. V roce 1755 při katastrofálním zemětřesení mnohé z nich byly zničeny.

V roce 1775 ovdověl, přestal malovat a stáhl se do kláštera sv. Antonína poustevníka. Je pohřben v kostele sv. Františka de Xabregas při klášteře františkánů v Lisabonu.

Kresby a grafika[editovat | editovat zdroj]

Věnoval se často kresbám, ilustracím a grafickým předlohám pro rytiny, které prováděl buď sám nebo jiní rytci v Evropě. Dále navrhoval příležitostnou architekturu.[2] Pro českou grafiku jsou pozoruhodné jeho kresby, které jako předlohy k mědirytinám využil rytec Michael Heinrich Rentz v Kuksu.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BERNARDO, Luís Manuel A. V.; FERRÃO, Leonor. Views on Eighteenth Century Culture: Design, Books and Ideas. [s.l.]: Cambridge Scholars Publishing 401 s. Dostupné online. ISBN 978-1-4438-8498-3. (anglicky) Google-Books-ID: 4ibXCgAAQBAJ. 
  2. ELIAS, Margarida. A Arte em Portugal: Vieira Lusitano (1699-1783) [online]. Domingo, 20 de março de 2011 [cit. 2022-07-07]. Dostupné online. 
  3. DLABACŽ, G. J.ːAllgemeines historisches Künstler-Lexikon für Böhmen und zum Theil auch für Mähren und Schlesien, svazek 2, Praha 1815, s. 583

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]