François-Joseph Le Clerc du Tremblay

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
François-Joseph Le Clerc du Tremblay
François Leclerc du Tremblay, le père Joseph.jpg
Narození4. listopadu 1577
Paříž
Úmrtí17. prosince 1638 (ve věku 61 let)
Rueil-Malmaison
Povolánípolitik, diplomat a řeholník
Nábož. vyznáníkatolicismus
Funkceambassador of France to England (1597)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Otec Josef, vlastním jménem François-Joseph Le Clerc du Tremblay de Maffliers (4. listopadu 1577, Paříž18. prosince 1638, Rueil-Malmaison) byl vlivným francouzským kapucínem, známým jako šedá eminence kardinála Richelieu.

Pocházel z bohaté šlechtické rodiny, jeho otec byl předsedou pařížského soudu. Dostalo se mu mimořádně kvalitního vzdělání, sloužil v armádě i u královského dvora pod jménem baron de Mafflier, zúčastnil se diplomatické mise do Londýna. Zároveň se intenzivně zajímal o náboženské záležitosti, roku 1599 vstoupil v Orléansu do kapucínského kláštera. Stal se významným kazatelem a církevním organizátorem, v roce 1612 se seznámil s Richelieuem a vstoupil do jeho služeb jako obratný vyjednavač a organizátor rozsáhlé vyzvědačské sítě. Usiloval o vyhlášení nové křížové výpravy proti Osmanské říši, napsal rozsáhlou epickou báseň La Turciade. Z jeho podnětu papež Řehoř XV. založil Kongregaci pro evangelizaci národů. Otec Josef sehrál značnou roli ve třicetileté válce, kdy usiloval především o oslabení Rakouska jako hlavního konkurenta Francie. Na kurfiřtském sněmu v Řezně v červnu 1630 se mu podařilo obratnou diplomacií dosáhnout sesazení Albrechta z Valdštejna a vstupu Švédska do války.

Otec Josef spojoval velkou protřelost v mocenských intrikách s okázalou mnišskou skromností, dodržoval přísný půst a trávil hodně času modlitbami. Chodil stále bos a v prostém šedém řádovém hábitu; proto se mu začalo ironicky říkat „šedá eminence“ v narážce na Richelieuovo označení „rudá eminence“ (podle kardinálského titulu eminence a šarlatového kardinálského roucha). Výraz se později stal ustáleným označením pro osobu, která není veřejnosti známá a nezastává žádný oficiální úřad, ale ze zákulisí výrazně ovlivňuje politické dění.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Huxley Aldous, Šedá eminence. Život v náboženství a v politice, 1. vyd. Praha 1948, 2. vyd. Praha 1998 (ISBN 80-85862-27-1.
  • Olga Spalová a kolektiv: Co to je, když se řekne, Svoboda, Praha 1968

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]