Foula

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Foula
Fughlaigh
Ham Foula.jpg
Foula
Foula
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Foula je ostrov v souostroví Shetlandy severně od Skotska. Je to jeden z nejizolovanějších trvale obydlených ostrovů patřících Spojenému království. Jméno ostrova pochází ze staronorského Fugley („Ptačí ostrov“), v skotské gaelštině se ostrov jmenuje Fughlaigh. Foula leží v Atlantském oceánu 32 km na západ od města Walls na Shetlandách. Rozloha je cca 13 km², žije na něm 38 lidí, převážně farmářů. Zdrojem příjmů je i turismus.

Přírodní podmínky[editovat | editovat zdroj]

Útes Da Noup

Foula leží ve stejné zeměpisné šířce jako Petrohrad. Východní pobřeží ostrova tvoří nížina, na západním se zvedají až 365 m vysoké útesy, spolu s útesy na souostroví St. Kilda nejvyšší v Británii. Na pobřežních útesech žije mnoho mořských ptáků. Nejvyšším vrcholem ostrova je 418 m vysoký Sneug. Na severním konci ostrova je skalní oblouk Gaada Stack. Skalnaté podloží pokrývá rašelina, využívaná jako palivo.

3 km na východ od ostrova leží pod hladinou skrytý útes, na němž 8. září 1914 ztroskotal parník Oceanic.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ostrov je osídlen více než 5000 let. Kamenný kruh na severním konci je datován okolo roku 1000 př. n. l. Původně norskou državu anektovalo v 15. století Skotsko. V roce 1720 vyhubily velkou část obyvatel neštovice, protože izolovaná populace neměla žádné protilátky. V 18. století na rozdíl od zbytku Velké Británie ostrov nepřešel na gregoriánský kalendář. V důsledku toho je místní kalendář o 12 dnů opožděn.[1]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Na ostrov Foula zajíždí malý trajekt, který spojuje jednotlivé ostrovy Shetland.[2] Je zde také přistávací dráha. Na jižním konci ostrova je od roku 1986 umístěn maják.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Foula na anglické Wikipedii.

  1. Stránka o ostrově na webu BK Marine Ltd. Dostupné online.
  2. Foula Ferry Information Dostupné online.