Florian Josef Bahr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Florian Josef Bahr
Narození16. srpna 1706 nebo 14. srpna 1706
Niemodlin
Úmrtí7. června 1771 (ve věku 64 let)
Peking
Povolánímisionář
Nábož. vyznáníkatolická církev
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Florian Josef Bahr, čínsky 魏繼晉 / 魏继晋, Wèi Jìjìn, (16. srpna 1706 ve Falkenbergu7. června 1771 v Pekingu) byl jezuitský kněz a misionář.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Horním Slezsku do rodiny varhaníka. Nejprve v Brně studoval filozofii, 9. října 1726 vstoupil do jezuitského řádu, kde vyučoval latinu na koleji v Lehnici. V roce 1736 zahájil teologická studia v Olomouci a později se se svými spolubratry vydal na misii do Číny.

Do Číny dorazili v roce 1739 na dvůr císaře Čchien-lunga. V roce 1741 vydal první životopis sv. Jana Nepomuckého v čínštině pod názvem Šeng Žuo-wang Nie-po-mu čuan.[1] Byli přijati jako učitelé hudby pro císařské prince, vzhledem k tomu, že jezuité zde měli především misionářské poslání, museli se záhy z těchto povinností vyvázat a přesunuly se do misijního a farní centra Sv. Josef v Baoxixian. Zde Bahr udržoval kontakt s Mariií Theresií von Fugger, tato korespondence dodnes platí za významný pramen k poznání jezuitské misie v Číně.

V roce 1748 se vrátil do Pekingu, kde se na jezuitské koleji opět věnoval vyučování. Vedle toho na přání císaře pracoval na pětijazyčném slovníku čínsko-německo-francouzsko-italsko-portugalském. Napsal obranu čínské misie, který byla vydána v Augsburgu namířenou proti kritikům, z nichž nejhlasitější byl Johann Lorenz von Mosheim. V roce 1768 se stal provinciálem východoasijské provincie Tovaryšstva Ježíšova.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HUONDER, Anton. Deutsche Jesuitenmissionäre des 17. und 18. jahrhunderts. [s.l.]: Herder, 1899. Dostupné online. (německy) 
  • HOFFMANN, Hermann. Schlesische, mährische und böhmische Jesuiten in der Heidenmission. [s.l.]: Frankes, 1939. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Florian Bahr na německé Wikipedii.

  1. OBUCHOVÁ, Ľubica. Jan Nepomucký v Šanghaji. National Geographic Česko. Červen 2010, čís. 6, s. 22. ISSN 1213-9394.