Fletcher Christian

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fletcher Christian
Fletcher Christian2.jpg
Narození25. září 1764
Brigham
Úmrtí20. září 1793 (ve věku 28 let)
Adamstown
Povolánínámořník
ChoťMauatua (od 1789)
DětiThursday October Christian
Charles Christian
Mary Ann Christian
RodičeCharles Christian a Ann Dixon
PříbuzníJoseph John Christian[1], Charles Christian[1], Mary Christian[1], Polly Christian[1], Arthur Christian[1], Peggy Christian[1] a Thursday October Christian II.[1] (vnoučata)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vzbouřenci vysazují kapitána lodi a část posádky, nejvýše postavená osoba v klobouku na zádi lodi pravděpodobně představuje Fletchera Christiana[2] (ilustrace z roku 1790)

Fletcher Christian (25. září 1764, Brigham, Anglie3. říjen 1793, Adamstown, Pitcairnovy ostrovy) byl britský námořní důstojník, pomocník navigačního důstojníka (Master's Mate), během plavby povýšen na zastupujícího poručíka (Acting Lieutenant), a posléze vůdce vzpoury na HMS Bounty.

Pocházel z významné rodiny a jako námořník se dostal do Indie i s Williamem Blighem na Jamajku. William Bligh jej přivedl s sebou na chlebovníkovou výpravu na Tahiti v hodnosti pomocníka navigačního důstojníka. Během pobytu na Tahiti se však vztahy mezi poručíkem Blighem a Christianem povážlivě zhoršily; Bligh na zpáteční plavbě obvinil Christiana z krádeže.

28. dubna Christian v čele několika vzbouřenců poručíka Blighe a část jeho věrných vysadil ve člunu, zatímco Bounty pod jeho velením zamířila zpět na ostrov Tubuai, kde však pokus o založení osady ztroskotal a poté na Tahiti.

Nakonec dopluli 15. ledna 1790 na Pitcairnův ostrov, kde vzbouřenci loď potopili. Se vzbouřenci na ostrov přišly i jejich tahitské ženy a několik mužů; mezi tahitskými muži a vzbouřenci vzrůstalo napětí, které 20. září 1793 vyústilo v revoltu Tahiťanů, během níž tahitští muži zavraždili pět z devíti vzbouřenců, mezi nimi i Fletchera Christiana.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e f g Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  2. FALK-RØNNE, Arne. Po stopách Bounty. Překlad Vítězslav Slezák. 1. vyd. Praha: Olympia, 1972. 212 s. S. 80–81. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Fletcher Christian [online]. Rev. 2006-12-12 [cit. 2009-09-03]. (HMS Bounty Ancestors & Cousins). Dostupné online. (anglicky) 
  • Pitcairn Islands Study Center. Bounty's Crew Encyclopedia [online]. Angwin: Pacific Union College [cit. 2009-06-22]. Heslo CHRISTIAN, Fletcher. Dostupné online. (anglicky)