Fisher-Price

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fisher-Price, Inc.
Logo
Logo
Fisher-Price Picture Story Camera.jpg
Základní údaje
Právní forma filiálka
Datum založení 1930
Zakladatel Herman Fisher
Sídlo East Aurora, stát New York, USA
Adresa sídla New York, Spojené státy americké
Charakteristika firmy
Oblast činnosti hračky
Produkty hračka, vzdělávací technologie, Dětská autosedačka, kočárek a high chair
Obrat 2,02 miliard USD (2005)
Mateřská společnost Mattel Inc.
Majitel Mattel
Identifikátory
Oficiální web www.fisher-price.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fisher-Price vyrábí hračky pro malé děti od novorozeňat po děti předškolního věku. Od roku 1993 patří k filiálkám společnosti Mattel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Firmu v roce 1930 založili Herman Fisher, Irving Price s manželkou Margaret Evans Priceovou, ilustrátorkou a výtvarnicí, a Helen Schelleová. Fisher předtím prodával hry a vymýšlel reklamy pro společnost z Churchville. Price opustil obchodní řetězec a Helen Schelleová původně vedla hračkářství Penny Walker v Binghamtonu. Společnost Fisher-Price se při výrobě hraček soustředila především na pevnou konstrukci z kvalitních materiálů. První hračky se vyráběly z těžkých kovových součástek a dřeva borovice těžké, které bylo velmi odolné a netříštilo se. Barevné detaily a ozdoby se dodělávaly litograficky. První sérii hraček navrhla paní Priceová na základě postaviček ze svých knih pro děti.

V roce 1931 odvezla trojice zakladatelů šestnáct dřevěných výrobků na Americký mezinárodní veletrh hraček v New Yorku, kde se setkaly s úspěchem. První prodaná hračka Fisher-Price v roce 1931 se jmenovala „Dr. Doodle“. V padesátých letech začala firma ve výrobě využívat plast jakožto trvanlivější materiál s jasnějšími barvami. První výrobek z plastu byla včelka „Buzzy Bee“. Na sklonku padesátých let vyráběli ve Fisher-Price třicet devět plastových hraček. Roku 1969 odešel Herman Fisher ve věku 71 let do důchodu a firmu Fisher-Price koupila společnost Quaker Oats Company. V roce 1991 se Fisher-Price osamostatnila a o dva roky později, v listopadu 1993, se stala pobočkou plně ve vlastnictví mateřského podniku Mattel. Výroba se nově zaměřila na hračky pro děti do předškolního věku a společnost začala expandovat na mezinárodní trh. V roce 1997 se již všechny výrobky firmy Mattel pro předškolní děti prodávaly pod značkou Fisher-Price.

Výrobky[editovat | editovat zdroj]

Od počátku 30. let vyrobila Fisher-Price přes 5 000 různých hraček. Kromě toho navrhuje a prodává produkty péče o děti (chůvičky, autosedačky, houpačky, skákadla…) a vyvíjí elektronické hračky pro předškoláky. V roce 2009 koupila veškerá[zdroj?] práva k postavičkám ze seriálu Lokomotiva Tomáš. Mezi další licencované výrobky patří například hračky z Disneyho série Medvídek Pú nebo Sezamová ulice.

V současné době vyrábí Fisher-Price také několik produktových řad, např.:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]