First Solar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
First Solar
Právní forma akciová společnost
Založeno 1999
Zakladatel Harold McMaster
Sídlo Tempe
Souřadnice sídla
Oficiální web www.firstsolar.com
ISIN US3364331070
Některá data mohou pocházet z datové položky.

First Solar je společnost vyrábějící solární články. Výrobní závody má v USA, v Malajsii a Německu. Výkon vyrobených článků překonal v roce 2009 jeden gigawatt.[1] Vyráběné fotovoltaické články jsou založeny na technologii tenkovrstvých polovodičů s využitím toxického kadmium telluridu (CdTe).

Tato technologie nabízí vyšší účinnost a nižší výrobní náklady než řešení na bázi křemíku [zdroj?]. Firma First Solar se v roce 2009 snížila výrobní náklady na méně než jeden dolar na watt.[2]

Historie firmy[editovat | editovat zdroj]

Firma First Solar vznikla v Tempe (Arizona, USA) v roce 1999 prodejem firmy Solar Cell Inc. (SCI) společnosti True North Partners (vlastněné rodinou Waltonů, které patří např. Wal-Mart). Předsedou představenstva je Michael Ahearn. Komerční výroba fotovoltaických článků začala v roce 2002. Výrobní kapacita přesáhla v roce 2005 úrovně 25 megawattů špičkového výkonu (MWp)[3]. V následujících letech byla vybudována nová výrobní linka v Perrysburgu (Ohio, USA) a čtyři další linky v Německu. V roce 2006 dosáhla firma First Solar výroby 75 MW a oznámila výstavbu dalších 16 linek v Malajsii (Kulim). Ve stejném roce byla společnost First Solar poprvé zařazena na index NASDAQ. First Solar uvádí, že celosvětově zaměstnává přes 4 000 lidí [4].

Recyklace[editovat | editovat zdroj]

Každý, kdo nakoupí články First Solar, může kdykoliv výrobce požádat o zpětný odběr na konci jejich životnosti[5]. Recyklovat lze až 95 % obsaženého polovodiče, který pak lze použít při výrobě nových fotovoltaických článků, sklo může být znovu použito při výrobě jiných výrobků až z 90 %.[zdroj?] Firma uvádí, že náklady na recyklaci jsou obsaženy v prodejní ceně článků a příslušná částka je převedena na oddělený investiční účet nezávislý na First Solar . Sdružení většiny evropských výrobců PV Cycle – jehož je First Solar členem – spustilo systém sběru a recyklace všech starých solárních článků bez ohledu na značku. Cílem je zachránit co nejvíce fotovoltaických článků pro další použití a zabránit jejich vyhazování do domovního odpadu.[6].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. First Solar surpasses 1GW of solar module production Thin Film Today
  2. First Solar goes for reduction in manufacturing cost Thin Film Today
  3. Objem výroby First Solar firstsolar.com
  4. Fakta o firmě First Solar firstsolar.com
  5. Recyklační systém First Solar firstsolar.com
  6. Recyklační systém PV Cycle pvcycle.org

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]