First Solar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
First Solar
Základní údaje
Právní forma akciová společnost
Datum založení 1999
Zakladatel Harold McMaster
Adresa sídla Tempe, 852 81, USA
Souřadnice sídla
Identifikátory
Oficiální web www.firstsolar.com
ISIN US3364331070
Některá data mohou pocházet z datové položky.

First Solar je společnost vyrábějící solární články. Výrobní závody má v USA, v Malajsii a Německu. Výkon vyrobených článků překonal v roce 2009 jeden gigawatt.[1] Vyráběné fotovoltaické články jsou založeny na technologii tenkovrstvých polovodičů s využitím toxického kadmium telluridu (CdTe).

Tato technologie nabízí vyšší účinnost a nižší výrobní náklady než řešení na bázi křemíku [zdroj?]. Firma First Solar se v roce 2009 snížila výrobní náklady na méně než jeden dolar na watt.[2]

Historie firmy[editovat | editovat zdroj]

Firma First Solar vznikla v Tempe (Arizona, USA) v roce 1999 prodejem firmy Solar Cell Inc. (SCI) společnosti True North Partners (vlastněné rodinou Waltonů, které patří např. Wal-Mart). Předsedou představenstva je Michael Ahearn. Komerční výroba fotovoltaických článků začala v roce 2002. Výrobní kapacita přesáhla v roce 2005 úrovně 25 megawattů špičkového výkonu (MWp)[3]. V následujících letech byla vybudována nová výrobní linka v Perrysburgu (Ohio, USA) a čtyři další linky v Německu. V roce 2006 dosáhla firma First Solar výroby 75 MW a oznámila výstavbu dalších 16 linek v Malajsii (Kulim). Ve stejném roce byla společnost First Solar poprvé zařazena na index NASDAQ. First Solar uvádí, že celosvětově zaměstnává přes 4 000 lidí [4].

Recyklace[editovat | editovat zdroj]

Každý, kdo nakoupí články First Solar, může kdykoliv výrobce požádat o zpětný odběr na konci jejich životnosti[5]. Recyklovat lze až 95 % obsaženého polovodiče, který pak lze použít při výrobě nových fotovoltaických článků, sklo může být znovu použito při výrobě jiných výrobků až z 90 %.[zdroj?] Firma uvádí, že náklady na recyklaci jsou obsaženy v prodejní ceně článků a příslušná částka je převedena na oddělený investiční účet nezávislý na First Solar . Sdružení většiny evropských výrobců PV Cycle – jehož je First Solar členem – spustilo systém sběru a recyklace všech starých solárních článků bez ohledu na značku. Cílem je zachránit co nejvíce fotovoltaických článků pro další použití a zabránit jejich vyhazování do domovního odpadu.[6].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. First Solar surpasses 1GW of solar module production Thin Film Today
  2. First Solar goes for reduction in manufacturing cost Archivováno 11. 6. 2010 na Wayback Machine Thin Film Today
  3. Objem výroby First Solar[nedostupný zdroj] firstsolar.com
  4. Fakta o firmě First Solar Archivováno 3. 12. 2009 na Wayback Machine firstsolar.com
  5. Recyklační systém First Solar Archivováno 3. 12. 2009 na Wayback Machine firstsolar.com
  6. Recyklační systém PV Cycle pvcycle.org

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]