Finská půjčka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Finská půjčka (někdy též nazývána sms mikropůjčka a podobně) je druh finanční zápůjčky, která je věřitelem poskytována v malých částkách (řádově stovky až tisíce ). Princip věřitelů u těchto zápůjček spočívá v krátké době splatnosti a vysokým poplatkem (většinou několik desítek procent z půjčené částky).

Finské půjčky jsou v ČR většinou nabízeny v částkách od 500 do 12 000 Kč s maximální dobou splatnosti 45 dní. Poskytovatel takové zápůjčky tak buď díky výši nabízené částky (do 5000 Kč) nebo díky době splatnosti kratší než 3 měsíce nemusí, dle § 1 odst. 2 písm. e) a f) zákona č. 321/2001 Sb. uvádět RPSN.

Při výpočtu by ovšem RPSN (roční procentní sazba nákladů) vycházelo velice nevýhodně (v řádech stovek až desetitisíců procent).

Finská půjčka není oficiálním názvem pro krátkodobé zápůjčky, ale velice rychle se rozmohl. Její původ je v zemi, která začala krátkodobé drobné zápůjčky poskytovat mezi prvními, podle údajů finské společnosti Ferratum Group to bylo v roce 2005. Poté začala expandovat do dalších zemí Evropy a u nás se ustálil tvar finská půjčka. Zápůjčky obvykle slouží pro rychlé řešení aktuálního problému nebo při nedostatku peněz před výplatou.

Se zápůjčkami všeho druhu souvisí i problémy a tzv. dluhové pasti. Finanční gramotnost se postupně zlepšuje díky konstantní osvětě.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]