Ferritin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Struktura ferritinu

Ferritin je globulární vnitrobuněčný protein, který slouží jako hlavní zásobní forma železa, jelikož železo je pro buňky samo o sobě toxické. Navíc ferritin zřejmě usnadňuje i transport železa na místo potřeby. Nachází se totiž i v krevní plazmě[1] a dále je uložen v játrech, slezině či kostní dřeni. Byl objeven v roce 1934 českým akademikem Vilémem Laufbergerem. Agregací molekul ferritinu při patologických stavech vzniká hemosiderin, který má ovšem větší vaznost pro železo, které se z něj uvolňuje obtížněji.

Stavba[editovat | editovat zdroj]

Ferritin se skládá ze 24 podjednotek[2] typů L a H, které vytvářejí kulovitý útvar, uvnitř něhož může být skladováno až 4500 iontů železa.[3] Stupeň nasycení železem se liší. Jeho molekulová hmotnost je 450 000.

Plazmatický ferritin[editovat | editovat zdroj]

U zdravého člověka odpovídá hladina ferritinu v plazmě zásobám železa v těle. U nádorových onemocnění, infekčních chorob nebo jaterních chorob, včetně hepatitidy a toxického poškození, je koncentrace ferritinu zvýšená, a zásoby železa jsou nižší. Taktéž u pacientů s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou dochází k akumulaci železa v mozku a k následnému zvýšení hladiny ferritinu.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FINCH, Clement A., Sunday Stray, Helmut A. Huebers, Vittorio Bellotti, David A. Lipschitz, James D. Cook, Martin J. Pippard. Plasma Ferritin Determination as a Diagnostic Tool. Western Journal of Medicine. 1986-11, s. 657-663. ISSN 0093-0415. (anglicky) 
  2. a b RÉDEI, George P. Encyclopedia of Genetics, Genomics, Proteomics, and Informatics. 3rd Edition. vyd. [s.l.]: Springer, 2008. ISBN 978-1-4020-6753-2. 
  3. DELFINO, M. Serum ferritin in hyperthyroidism. Ann Intern Med.. 1993, roč. 119, čís. 3, s. 249. Dostupné online. ISSN 0003-4819. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]