Fausta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Fausta
římská císařovna
Portrét
Úplné jménoFlavia Maxima Fausta
Narození289
Řím, Itálie
Úmrtí326 (36–37 let)
ManželKonstantin I. Veliký
PotomciConstantina
Konstantin II.
Constantius II.
Constans
Helena
Fausta
OtecMaximianus
MatkaEutropia
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fausta (Flavia Maxima Fausta; 289326) byla římská císařovna a dcera římského císaře Maximiana. K uzavření aliance mezi vládci Tetrarchie, ji Maximianus v roce 307 provdal za císaře Konstantina, který kvůli ní odstrčil svou manželku Minervu. Konstantin a Fausta byli zasnouben od roku 293.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jako sestra císaře Maxentia se Fausta podílela na pádu svého otce. V roce 310 zemřel Maximianus na následek vražedného spiknutí proti Konstantinovi. Maximianus se rozhodl do spiknutí zasvětit i dceru Faustu, která však svého manžela varovala a vražda se neuskutečnila. V červenci 310 byl Maximianus zavražděn.

Konstantin si Fausty velice vážil, což dokazuje také to, že ji v roce 324 prohlásil Augustou; předtím držela jen titul Nobilissima Femina. Nicméně, Fausta byla Konstantinem v roce 326 zabita, a to po popravě Crispa, jeho nejstaršího syna s Minervou. Tato dvě úmrtí byla různými způsoby propojena; jednou teorií je, že Fausta na Crispa žárlila, druhou, že se s ním dopustila cizoložství. Podle latinského Epitome de Caesaribus byla Fausta zabita hozením do vroucí vody.

Faustnini synové se stali římskými císaři: Konstantin II. vládl v letech 337 – 340, Constantius II. v letech 337 – 361 a Constans 337 – 350. Porodila také tři dcery Constantinu, Helenu a Faustu. Constantina se provdala za své bratrance, poprvé za Hannibaliana a podruhé za Constanta Galla; Helena se stala manželkou císaře Juliana.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fausta na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Římská císařovna
Předchůdce:
Galeria Valeria
(nebo Minervina)
307326
s Galerií Valeriou (307–311)
Valerií Maximillou (307–312)
Flavií Juliou Constantiou (313–324)

Fausta
Nástupce:
Dcera Julia Constanta