Fate/stay night

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fate/stay night
Fate staynight logo.svg
フェイト/ステイナイト
(Feito/sutei naito)
Žánry akční
fantasy
romantický
thriller
Cílová skupina šónen
Videohra
Vývojář Type-Moon
Vydavatelé Type-Moon (Windows)
Kadokawa Šoten (PS2, PS Vita)
Engine KiriKiri
Platformy Windows, PS 2, PS Vita, iOS, Android
Datum vydání 30. ledna 2004
Žánry eroge
vizuální román
Televizní anime seriál
Námět Type-Moon
Scénář Takuja Sató
Režie Júdži Jamaguči
Hudba Kendži Kawai
Produkční studio Studio Deen
TV stanice TBS, Tokyo MX, Saitama TV
Vysíláno 6. ledna 2006 – 16. června 2006
Počet dílů 24
Manga
Autor Type-Moon
Ilustrátor Datto Nišiwaki
Nakladatel Kadokawa Šoten
V časopise Gekkan šónen Ace
Vydáváno 20060201aúnora 2006 – 20121201aprosince 2012
Počet svazků 20
Original video animation
Fate/Prototype
Námět Type-Moon
Scénář Makoto Uezu
Režie Seidži Kiši
Produkce Júdži Higa
Hudba Jasuharu Takanaši
Délka 12 minut
Produkční studio Lerche
Premiéra 31. prosince 2011
Televizní anime seriál
Fate/stay night: Unlimited Blade Works
Námět Type-Moon
Scénář Kinoko Nasu
Režie Takahiro Miura
Hudba Hidejuki Fukusawa
Produkční studio ufotable
TV stanice Tokyo MX, GTV, BS11
Vysíláno 4. října 2014 – 27. června 2015
Počet dílů 26
Original video animation
Fate/stay night: Unlimited Blade Works – sunny day
Námět Type-Moon
Scénář Kinoko Nasu
Režie Takahiro Miura
Hudba Hidejuki Fukusawa
Délka 10 minut
Produkční studio ufotable
Premiéra 7. října 2015
Wikipe-tan face.svg Portál o anime a manze

Fate/stay night (japonsky フェイト/ステイナイト, Feito/sutei naito) je japonský vizuální román od Type-Moon. Původně byl vydán jako román pro dospělé pro Windows. Verze Fate/stay night pro hráče starší patnácti let byla pojmenována Fate/stay night Réalta Nua („nové hvězdy“) a byla vydána pro PlayStation 2, později také pro Windows jako trilogie pokrývající hlavní tři příběhové linie. Réalta Nua je také k dostání jako gameport na PlayStation Vita.

Stejnojmennou 24dílnou anime adaptaci vyrobilo Studio Deen v roce 2006. Později se také série dočkala vydání na Blu-ray discích. Studio Deen také vyrobilo film s podtitulem Unlimited Blade Works, který byl do japonských kin uveden v roce 2010. Začátkem roku 2014 studio ufotable oznámilo, že v říjnu téhož roku bude na japonských televizních obrazovkách odvysílána nová adaptace románu Fate/stay night. Tato adaptace v podobě anime seriálu o 26 dílech s názvem Fate/stay night: Unlimited Blade Works, jež se zaměřuje na cestu Unlimited Blade Works, byla vysílána od 4. října do 27. června 2015.

Manga adaptaci o dvaceti svazcích nakreslil Datto Nišiwaki v letech 2006–2012. V těchto letech byla manga také vydávána v časopisu Gekkan Šónen Ace. Mnoho prvků Nišiwaki kromě vizuálního románu přebral z filmu Unlimited Blade Works a Heaven's Feel.

Událostem ve Fate/stay night se odehrávajícím předchází děj série light novel s názvem Fate/Zero, která se také dočkala své anime adaptace.

Hratelnost[editovat | editovat zdroj]

Jelikož jde o vizuální román, hra nevyžaduje po hráči velkou interakci. Většinu herního času tvoří četba textu. Během hry hráči často ovlivňují prostřednictvím nabízených možností děj a konání postav. Hra se poté odvíjí dle každého rozhodnutí daným směrem. Hra obsahuje tři hlavní příběhové linie a pro úspěšné zakončení všech linií je potřeba hru zopakovat několikrát.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Příběh Fate/stay night pokrývá dva týdny života hlavní postavy Širóa Emiji, amatérského mechanika, který chodí na střední školu Homurahara ve městě Fujuki. Emija se nechtěně ocitne ve válce o svatý grál, kde proti sobě za pomoci kouzel soupeří kouzelníci a jejich spolubojovníci, hrdinové napříč historií. Tomu, kdo z bitvy vzejde jako vítěz, se pak splní přání. O Širóa, který jako jediný přežil obrovský požár ve Fujuki, se stará Kiricugu Emija, mág ve výslužbě. Když jednoho večera zahlédne Širó souboj dvou mužů, stává se najednou štvanou zvěří jednoho z nich. V momentě, kdy je málem připraven o život, jej zachrání krásná dívka v zářivém brnění, která se dále představí jako Saber, služebnice Širóa. Náhodným vyvoláním Saber a objevením magických značek na ruce Širó formálně stvrdí účast v klání o svatý grál. Ze Saber se stane Širóova opatrovnice, přičemž její skutečné jméno zůstane utajeno. V tomto bodě se příběh hry dělí na tři různé cesty.

Anime[editovat | editovat zdroj]

Anime adaptace má délku 24 dílů, kdy příběh hlavně sleduje část Fate, ale obsahuje také chvílemi příběh z jiných částí. Anime vzniklo na základě velké popularity, kterou si získal vizuální román. Vyrobilo jej Studio Deen.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]