Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Jilemnici

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
FS ČCE Jilemnice

Seniorát Liberecký seniorát
Farní sbor Jilemnice
Farář Jakub Hála
Kurátor Pavla Zemánková
Kazatelské stanice:
Valteřice
Adresa
Jungmannova 268
514 01 Jilemnice
Údaje v infoboxu aktuální k prosinci 2017

Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Jilemnici je sborem Českobratrské církve evangelické v Jilemnici. Sbor spadá pod Liberecký seniorát.

Farářem sboru je Jakub Hála.

Historie sboru[editovat | editovat zdroj]

Evangelické společenství v Krkonoších se ustavuje teprve v závěru 19. století. V roce 1874 vzniká kazatelská stanice tolerančního luterského sboru v Křížlicích.

V roce 1918 se jilemnická kazatelská stanice stává součástí evangelického sboru ve Valteřicích. Valteřičtí faráři zde působí až do německé okupace v roce 1938. V té době byly Valteřice i Křížlice přičleněny k německé říši, zatímco Jilemnice zůstává na území republiky a později protektorátu.

V tomto období nastupuje v Jilemnici do služby vikář Josef Hlaváč a od roku 1941 vede zdejší sbor farář Josef Veselý. Protože válkou byly přerušeny i plány na stavbu vlastního kostela a fary, scházejí se členové sboru k bohoslužbám ve školách. Biblické hodiny a další setkání se konají v bytě duchovního.

V roce 1945 je filiální sbor v Jilemnici prohlášen za samostatný sbor farní. Členové sboru zahajují stavbu sborového domu a po mnoha restrikcích ze strany komunistických úřadů a několikerém zastavení prací dokončují stavbu v roce 1950. Pod vedením faráře Veselého pak sbor prochází léty padesátými i časem normalizace. Bývalý fatář Veselý popisuje místní sbor jako „malý sbor evangelíků, kteří přišli z hor a usadili se jako řemeslníci nebo obchodníci v Jilemnici“.

V roce 1981 začíná ve sboru působit vikář Petr Hudec. Ve svobodných poměrech po roce 1989 se manželům Hudcovým daří nebývale rozvinout zejména práci s dětmi a mládeží. Roku 1998 odcházejí na nové působiště a v uprázdněných sborech Jilemnice a Křížlice nastupují do kazatelské služby Martin a Gabriela Horákovi, za jejich 13leté působení ve sboru úspěšně navazují na předchozí aktivity.[1]

Faráři sboru[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. historie sboru | ČCE Jilemnice. jilemnice.evangnet.cz [online]. [cit. 2020-02-11]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]