Failover

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ve výpočetní technice a souvisejících technologiích, jako je vytváření sítí, přechází funkce failover na nadbytečný (redundantní) nebo pohotovostní počítačový server, systém, hardwarovou součást nebo síť po selhání nebo abnormálním ukončení dříve aktivní aplikace, serveru, systému, hardwarové součásti nebo sítě. Výpadek a přepnutí jsou v podstatě stejné operace s tím rozdílem, že výpadek je automatický a obvykle funguje bez varování, zatímco přepnutí vyžaduje lidský zásah.

Návrháři systémů obvykle poskytují schopnost převzetí služeb při selhání v serverech, systémech nebo sítích vyžadujících téměř nepřetržitou dostupnost a vysoký stupeň spolehlivosti .

Na úrovni serveru používá automatizace failover obvykle systém "heartbeat", který spojuje dva servery, buď pomocí samostatného kabelu (například sériové porty RS-232/kabel), nebo síťového připojení. Dokud bude mezi hlavním serverem a druhým serverem pokračovat pravidelný "puls" nebo "srdeční tep", druhý server nebude své systémy uvádět do provozu. Může existovat i třetí server "náhradních dílů", na kterém jsou spuštěny náhradní komponenty pro "horké" přepínání, aby se zabránilo prostojům. Druhý server převezme práci prvního, jakmile zjistí změnu "tepu srdce" prvního stroje. Některé systémy mají možnost odeslat oznámení o výpadku.

Některé systémy záměrně selhávají ne zcela automaticky, ale vyžadují lidský zásah. Tato konfigurace "automatizovaná s manuálním schválením" se spustí automaticky, jakmile člověk schválí funkci failover.

Failback je proces obnovení systému, součásti nebo služby dříve ve stavu selhání zpět do původního, funkčního stavu a uvedení záložního systému zpět do pohotovostního stavu.

Použití virtualizačního softwaru umožnilo, aby se postupy převzetí služeb při selhání staly méně závislými na fyzickém hardwaru prostřednictvím procesu označovaného jako migrace, ve kterém je běžící virtuální počítač přesunut z jednoho fyzického hostitele na druhého, s malým nebo žádným narušením služeb.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Výraz "failover", i když je pravděpodobně používán inženýry mnohem dříve, lze nalézt v odtajněné zprávě NASA z roku 1962. [1] Termín "switchover" lze nalézt v 50. letech 20. století[2] při popisu "Hot" a "Cold" Standby Systems", přičemž současný význam znamená okamžitý přechod na běžící systém (hot) a opožděný přechod na systém, který potřebuje nastartovat (cold). Konferenční sborník z roku 1957 popisuje počítačové systémy jak s nouzovým přepnutím (tj. výpadek), tak s plánovaným výpadkem (pro údržbu).[3]

Navštivte teké[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Failover na anglické Wikipedii.

  1. NASA Postlaunch Memorandum Report for Mercury-Atlas , 15. června 1962.
  2. Petroleum Engineer for Management - svazek 31 - strana D-40
  3. Sborník Západní společné počítačové konference , Macmillan 1957