FC Olympia Hradec Králové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
FC Olympia Hradec Králové
Název Football Club Olympia Hradec Králové
Země Česko Česká republika
Město Hradec Králové
Založen 1901
Asociace Česko FAČR
Domácí dres
Venkovní dres
Soutěž Česká fotbalová liga
2016/17 2. místo (postup)
Stadion Fotbalový stadion FC Olympia v Kuklenách
Souřadnice
Vedení
Předseda Česko Jiří Štěpánek
Oficiální webová stránka
Česká fotbalová liga 2016/17
Některá data mohou pocházet z datové položky.

FC Olympia Hradec Králové je fotbalový klub z Hradce Králové, bývalý účastník ČFL, jehož počátky sahají až k roku 1901.

Po postupu do 2. ligy v roce 2017 se A-tým klubu přesunul kvůli nevyhovujícímu zázemí v Kuklenách do Prahy, čímž vznikla FK Olympia Praha. V Hradci od té doby hrají pouze mládežnické týmy. Pro sezónu 2020/2021 se do Kuklen vrací dospělý fotbal. A-mužstvo bude hrát krajský přebor.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie kopané v Kuklenách[editovat | editovat zdroj]

V Kuklenách, dnes místní části Hradce Králové, fungovalo od roku 1901 několik fotbalových klubů, prvním z nich byl fotbalový odbor při cyklistickém kroužku Kukleny. Tento oddíl byl založen již v roce 1901 a od tohoto data jsou Kukleny spjaty s fotbalem. Tento oddíl fungoval až do 1. světové války, kdy zanikl. Během činnosti sehrál desítky přátelských utkání s kluby z blízkého okolí.

Po 1. světové válce vznikl nový klub SK Kukleny, založený v roce 1921, tento klub už se účastní fotbalových soutěží východočeské župy, ale v roce 1931 zanikl bez výrazného úspěchu.

Dalším klubem v Kuklenách je AFK Kukleny, založený v roce 1934, klub existuje pouhé 4 roky a před druhou světovou válkou taktéž zanikl.

V letech 1998-2001 probíhá v Kuklenách ohromná výstavba. Po zbudování šatnového objektu žákovských družstev a zatravnění druhé plochy je provedena rekonstrukce starého objektu, kde jsou vybudovány garáž, sklad a dílna, přestavěn a rozšířen hlavní šatnový objekt se sociálním zařízením a zázemím klubu, rekonstruovány prostory pro občerstvení návštěvníků sportovního areálu. Postupně se nám tak podařilo vybudovat v Kuklenách jeden z nejútulnějších a nejhezčích fotbalových stánků v okolí. V roce 2003 je výkonný výbor Olympie posílen zejména o Karla Tejkla, který se stává místo Bohumila Novotného novým ředitelem klubu. V té době padá družstvo mužů po dvojnásobném nezdaru až do 1.A třídy.

Historie Olympie[editovat | editovat zdroj]

v roce 1939 se tak na nevyužívané hřiště v Kuklenách přestěhovala hradecká Olympie. Klub zde přečkal válku až do roku 1949. Po násilné kolektivizaci po roce 1949 dochází ke snížení významu kopané v rámci TJ a fotbalový oddíl pouze přežívá. V roce 1961 však dochází ke změně a kopaná v rámci TJ Sokol Kukleny nabývá na významu. Toto období nabralo ještě většího významu v roce 1981, kdy jednota spadla pod nový patronátní závod Montas a díky větším finančním možnostem došlo i k navýšení fotbalové výkonnosti. Vše vyvrcholilo postupem do oblastního přeboru v sezóně 1991/92. Po této sezóně klub mění název na FC FOMEI a klub postoupil až do divize. V roce 1997 se klub vrátil k původnímu jménu Olympia. Po dobrých letech ale také nastal pád zpět do krajských soutěží. V sezóně 2014/2015 klub vyhrál krajský přebor a postoupil opět do divize, kterou hned první rok vyhrává a klub zažil největší úspěch v historii a to postup do České fotbalové ligy.

Raketový vzestup Olympie se nezastavil ani v následujícím ročníku, kdy hradecký klub zvítězil v ČFL a postoupil do 2. fotbalové ligy. Kvůli nevyhovujícímu stadionu v Kuklenách se ale klub musel přesunout jinam, přičemž útočiště našel na pražském Stadionu Evžena Rošického, který v minulosti využívala například Slavia Praha. Vznikl tedy úplně nový tým, jenž nesl název FK Olympia Praha. V Hradci od té doby hraje pouze mládež.

Známí odchovanci[editovat | editovat zdroj]

Mezi známá jména, které vychoval zdejší klub patří: Radek Voltr, Adam Vlkanova, Pavel Drozd, David Drozd.

Historické názvy[editovat | editovat zdroj]

  • SK Olympia Hradec Králové (Sportovní klub Olympia Hradec Králové)
  • TJ Sokol Kukleny (Tělovýchovná jednota Kukleny)
  • TJ Montas Hradec Králové (Tělovýchovná jednota Montas Hradec Králové)
  • FC FOMEI Hradec Králové (Footbal Club FOMEI Hradec Králové)
  • FC Olympia Hradec Králové (Footbal Club Olympia Hradec Králové)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]