Přeskočit na obsah

Ex Plzeň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Ex Plzeň byla výstava prezentující výrobky československého potravinářského průmyslu, která se konala v letech 1966–2001 každoročně v červnu a červenci ve výstavním areálu u řeky Mže na hranici Jižního a Severního Předměstí v Plzni pod heslem „Československo – země štědrá, pohostinná a krásná“. Název odkazoval na úspěch československého pavilonu na bruselské výstavě EXPO 1958, zakladatelem a prvním ředitelem příspěvkové organizace Ex Plzeň byl bratr Miroslava Zikmunda Josef Zikmund.

Ex Plzeň byla největším gastronomickým veletrhem v Československu a přitahovala davy návštěvníků díky možnosti ochutnat různé novinky ještě před uvedením na trh nebo zahraniční potraviny, které nebyly v normální obchodní síti k dostání.[1] Akci navštívilo až čtvrt milionu lidí ročně, vystavovalo kolem tří set domácích i zahraničních firem, rozpočet se pohyboval kolem sedmi milionů tehdejších československých korun.[2] Nejkvalitnější výrobky dostávaly od odborné poroty Zlatý pohár Ex Plzeň; podmínkou bylo, že je výrobce musel do roka dostat do běžné distribuce (oceněno bylo např. Granko nebo Il Sano).

Po roce 1989 začala akce upadat: důvodem byla jednak bohatší nabídka kulinářských specialit v běžných obchodech, jednak spor o práva na ochrannou známku Ex Plzeň a s ním související zanedbanost areálu výstaviště. V roce 2001 se uskutečnil poslední ročník, který navštívilo už pouze šest tisíc lidí, a v roce 2005 byl výstavní areál zbořen a přebudován na obchodní a zábavní centrum.[3]

  1. Plzeňský deník Dostupné online
  2. Český rozhlas Plzeň Dostupné online
  3. Plzeňský architektonický manuál Dostupné online