Evropská geografická asociace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Evropská geografická asociace
Zkratka EGEA
Motto „Experience Geography, Explore Europe“
Vznik 1987
Typ síť spojující studenty geografie a mladé geografy
Sídlo Utrecht, Nizozemsko
Hlavní orgán Board of EGEA
Oficiální web www.egea.eu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Evropská geografická asociace (EGEA, ang. European Geography Association) je evropská síť studentů geografie a mladých geografů, přičemž základní myšlenkou jejího fungování je výměna geografických znalostí. K dosažení tohoto cíle jednotlivé entity EGEA organizují kongresy, krátkodobé výměnné pobyty mezi entitami, národní víkendy, exkurze a publikují také vlastní vědecký časopis[1]. Hlavní komunikační platformou celé asociace jsou její webové stránky.

Cílem EGEA je nabídnout příležitosti osobního rozvoje mladým geografům napříč Evropou a umožnit jim naplnění jejich potenciálu mladých vědců. EGEA poskytuje doplňkové a alternativní vzdělávací příležitosti přesahující záběr formálního geografického vzdělání. Toho je docíleno umožněním zapojení členů do mezinárodní interakce, stejně jako pořádáním akademických, vědeckých, kulturních a profesních aktivit určených pro mladé geografy a postavených na základě rovnosti, rozmanitosti a tolerance. EGEA aktivně přispívá k propagaci geografie skrz své networkingové možnosti a skrz strategická partnerství, s nejvyšším cílem upevnit pozici geografie v komunitách svých členů. 

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1987 studenti z univerzit ve VaršavěBarceloně a Utrechtu přišli s myšlenkou založit asociaci pro vzájemnou výměnu geografických znalostí mezi několika zeměmi v Evropě. O rok později, v roce 1988, byla EGEA oficiálně registrována jako nadace se sídlem v Utrechtu. V roce 1996 byly spuštěny první internetové stránky EGEA. Během následujících let se tyto stránky staly ústředním setkávacím místem pro všechny členy EGEA. Roku 2009 bylo na Všeobecném shromáždění (General Assembly) v nizozemské obci Heeg rozhodnuto o změně právního statusu EGEA z nadace na asociaci. Do současnosti (říjen 2015) se EGEA rozrostla z původních tří entit na aktuálních více než 90 entit v 36 různých zemích. 

Aktivity[editovat | editovat zdroj]

Existuje několik druhů lokálních, národních a mezinárodních aktivit organizovaných entitami EGEA. Hlavními událostmi roku jsou kongresy. Dalšími výročními událostmi jsou národní víkendy a letní školy. Navíc entity organizují také své vlastní akce. Obsahově akce EGEA sahají od vědeckých seminářů nebo exkurzí po akce organizované čistě za účelem setkání členů. Vysoce populární mezi členy jsou také výměnné pobyty mezi entitami. 

Kongresy[editovat | editovat zdroj]

Každý rok se koná celkem pět kongresů. Čtyři z nich jsou regionální kongresy, které jsou organizovány na jaře jednou či více entitami z každého regionu. Nejdůležitějším kongresem celé asociace je Výroční kongres (Annual Congress), který se koná v září. 

Kongresy pokaždé obsahují workshopy, exkurze, tréninky a přednášky s vědeckým pozadím. Navíc se zde konají shromáždění kontaktních osob (Contact Persons) z příslušných entit. 

Výměnné pobyty (Exchanges)[editovat | editovat zdroj]

Studentské výměny jsou základními aktivitami EGEA. Umožňují malým skupinkám ze dvou či tří entit navštívit entity v jiných zemích, naučit se něco o jejich kultuře, prozkoumat místní zvyky, přírodu a mnoho zajímavých míst. Nejdůležitějším faktem však je, že tyto aktivity umožňují mladým studentům geografie poznat jejich zahraniční vrstevníky. Na základě dohody jedna entita hostí jinou. Během návštěvy se hostící entita stará o členy entity druhé a poskytuje jim ubytování, jídlo a program. O něco později se pak pozice entit vymění. Výměnné pobyty tohoto typu tvoří největší část všech aktivit EGEA konaných v průběhu každého roku. 

Vědecké sympozium (Scientific Symposium)[editovat | editovat zdroj]

Každý rok se v rámci Výročního kongresu koná také vědecké sympozium, kde mohou členové předvést svůj vědecký výzkum, například prostřednictvím své diplomové či disertační práce. 

Semináře[editovat | editovat zdroj]

Každý rok se koná několik seminářů, které jsou organizovány několika entitami. Semináře jsou odborně zaměřeny a zabývají se vždy tématem v určitých geografických disciplínách. 

Letní/zimní školy[editovat | editovat zdroj]

Během prázdnin v létě a zimě EGEA rovněž dává studentům příležitost zúčastnit se vlastních letních a zimních škol. 

Víkendové aktivity[editovat | editovat zdroj]

Národní či mezinárodní víkendové aktivity jsou zpravidla organizovány jednou entitou. Ve většině případů je pro každou akci tohoto typu zvoleno ústřední téma, na jehož základě je pak postaven program akce spojený s představením vybrané oblasti a jejích lokálních charakteristik. Program může být zaměřený vědecky či neformálně. Některé z víkendových aktivit (například v pobaltských státech, slovanských zemích, Německu, Beneluxu a na Balkáně) bývají určeny členům konkrétní oblasti, zatímco jiné jsou otevřeny pro všechny členy EGEA. 

Struktura[editovat | editovat zdroj]

EGEA je rozdělena do čtyř administrativních regionů: North & Baltic (skandinávské země a okolí), East, West a Euro-Mediterranean (Středomoří). Každý region si na dobu jednoho roku volí svou kontaktní osobu (Regional Contact Person). Jako pomocníci pak při výkonu funkce slouží regionální asistenti (Regional Assistants), kteří s RCP dohromady tvoří regionální týmy. Funkce RCP byla zavedena v roce 2012 s cílem snížit množství agendy spravované přímo vedením EGEA prostřednictvím přenesení správy regionů na nižší úroveň. 

Regiony[editovat | editovat zdroj]

Region North & Baltic[editovat | editovat zdroj]

Tento region leží v severní Evropě okolo Baltského moře. Entity, které do něj náleží, jsou umístěny v: Dánsku, Estonsku, Finsku, Litvě, Norsku a Rusku. Zeměmi, které aktuálně nemají fungující entitu a náleží rovněž do tohoto regionu, jsou Island, Lotyšsko a Švédsko. 

Entita Země
Copenhagen Dánsko
Helsinki Finsko
Joensuu Finsko
Kaliningrad Rusko
Oslo Norsko
Oulu Finsko
Saint-Petersburg Rusko
Tartu Estonsko
Trondheim Norsko
Turku Finsko
Umeå* Švédsko
Vilnius Litva

* kandidující entita

Region East[editovat | editovat zdroj]

Východní region je geograficky největším regionem EGEA. Zahrnuje entity Bulharska, České republiky, Maďarska, Polska, Rumunska, Slovenska, Ukrajiny a Ruska (s výjimkou Petrohradu a Kaliningradu). Zeměmi regionu bez entity jsou Bělorusko, Moldavsko a Arménie. 

Entita Země
Bratislava Slovensko
Brno Česko
Bucharest Rumunsko
Budapest Maďarsko
Chernivtsi Ukrajina
Cluj-Napoca Rumunsko
Gdańsk Polsko
Iasi Rumunsko
Izhevsk Rusko
Katowice Polsko
Kazan Rusko
Kharkiv Ukrajina
Kraków Polsko
Kyiv Ukrajina
Lviv Ukrajina
Moscow Rusko
Olomouc Česko
Pécs Maďarsko
Poznań Polsko
Praha Česko
Tbilisi Gruzie
Timisoara Rumunsko
Warszawa Polsko
Dnipro Ukrajina
Lutsk* Ukrajina
Ostrava Česko
Wrocław Polsko

* kandidující entita

Region West[editovat | editovat zdroj]

Západní region je největším administrativním regionem EGEA podle počtu členů a entit. Zahrnuje Britské ostrovy, státy Beneluxu, Německo, Rakousko, Švýcarsko a také entity ve Francii, které nejsou v přímořských městech. Zeměmi tohoto regionu bez entity jsou Irsko a Lucembursko. 

Entita Země
Aachen Německo
Amsterdam Nizozemsko
Augsburg Německo
Berlin Německo
Bern Švýcarsko
Birmingham Spojené království
Bonn Německo
Brussels Belgie
Gent Belgie
Göttingen Německo
Graz Rakousko
Greifswald Německo
Groningen Nizozemsko
Halle Německo
Hannover Německo
Innsbruck Rakousko
Jena Německo
Kiel Německo
Leicester Spojené království
Leuven Belgie
Mainz Německo
Marburg Německo
Munich Německo
Münster Německo
Nijmegen Nizozemsko
Strasbourg Francie
Tübingen Německo
Utrecht Nizozemsko
Vienna Rakousko
Zürich Švýcarsko
Bamberg Německo
Bordéaux* Francie
Chambéry* Francie
Cologne* Německo

* kandidující entita

Region Euro-Mediterranean[editovat | editovat zdroj]

Tento region zahrnuje všechny entity ze zemí okolo Středozemního moře. Patří sem entity z Bosny a Hercegoviny, Francie, Chorvatska, Itálie, Izraele, Makedonie, Malty, Řecka, Slovinska, Srbska, Španělska a Turecka. Zeměmi regionu bez členských entit jsou Albánie, Černá Hora a Řecko.

Entita Země
Alicante Španělsko
Banja Luka Bosna a Hercegovina
Barcelona Španělsko
Belgrade Srbsko
Izmir Turecko
Koper Slovinsko
La Rochelle  Francie
Ljubljana Slovinsko
Madrid Španělsko
Malta Malta
Milano Itálie
Montpellier Francie
Mostar Bosna a Hercegovina
Opatija Chorvatsko
Sevilla Španělsko
Skopje Makedonie
Tenerife Španělsko
Valladolid Španělsko
Zadar Chorvatsko
Zagreb Chorvatsko
Lisbon* Portugalsko
Maribor Slovinsko
Sarajevo* Bosna a Hercegovina
Nikšić* Černá Hora
Balearic Islands* Španělsko

* kandidující entita

Vedení EGEA (Board of EGEA)[editovat | editovat zdroj]

Vedení sestává z pěti osob, z nichž čtyři plní funkce prezidenta, viceprezidenta, sekretáře a pokladníka. Tito čtyři členové vedení jsou voleni na všeobecném shromáždění všech členů asociace. Původně byl členem vedení také zástupce entity pořádající výroční kongres (AC), ale tato funkce byla na shromáždění v roce 2015 nahrazena funkcí Public Relations and Event Advisor. Vedení reprezentuje asociaci a je jejím výkonným orgánem. Dále je podporováno koordinátorem sekretariátu (Secretariat Coordinator), jehož sídlo je v kanceláři EGEA v Utrechtu (pozici vždy zastává člen místní entity; vytvořena byla v roce 2005).

)* do roku 2012 organizátor výročního kongresu (Annual Congress Organiser), poté do roku 2015 koordinátor výročního kongresu (Annual Congress Coordinator).

)** do roku 2016 Secretariat Director

Regionální kontaktní osoby (RCPs)[editovat | editovat zdroj]

Čtyři regionální kontaktní osoby udržují kontakt mezi entitami ve svém regionu a vedením EGEA.

Výbory (Committees)[editovat | editovat zdroj]

EGEA má několik výborů, které zajišťují důležitou práci k fungování asociace. V současnosti jsou aktivní[2]:

Activities and Events Committee
Communication and Media Committee
EGEA Green
European Geographer
Fundraising Committee
Training Committee
Organization and Strategy Committee
Regional Support Committee
Scientific Committee
WebAdmin Team

Partneři[editovat | editovat zdroj]

EGEA má několik partnerských organizací[3], například EUROGEO, IFISO, IAAS, ISHA[4], StudyPortals[5] a ThinkYoung. Kromě toho spolupracuje s programem EU nazvaným Youth in Action[6], stejně jako s programem European Youth Forum. Kromě toho EGEA má silnou vazbu na firmu ESRI, která poskytuje GIS software, a na univerzitu v Utrechtu[3].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku European Geography Association na anglické Wikipedii.

  1. http://issuu.com/europeangeographer/stacks/b775e5cbcbc04630836d26f5e43f3cf7
  2. http://www.egea.eu/network/entity-list/
  3. a b http://www.egea.eu/about/sponsors-and-partners/
  4. http://www.egea.eu/announcement/partnership-agreement-with-isha/
  5. http://www.studyportals.eu/blog/articles/684/egea-european-geography-association.html
  6. http://eacea.ec.europa.eu/youth/index_en.php

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]