Přeskočit na obsah

European Rail Traffic Management System

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

ERTMS (European Rail Traffic Management System) je evropský systém řízení železniční dopravy. Na jeho implementaci se podílejí státy Evropské unie a s nimi Norsko a Švýcarsko.[1] Nasazení ERTMS není jen výsadou zemí na evropském kontinentu. Celkem 13 zemí v Asii v roce 2022 provozuje, nebo buduje ERTMS. Nejvíce kilometrů se systémem ERTMS v Asii provozuje Čína pod názvem CTCS (Chinese Train Control System). Dále je významným provozovatelem ERTMS Turecko a Saúdská Arábie. V Africe je celkem 9 zemí, které provozují, nebo budují ERTMS. Nejvíce kilometrů sítě s nasazením ERTMS má Alžírsko a dále Maroko. Z amerických zemí je ERTMS nasazeno na tratích v Brazílii, Chile, Mexiku a Uruguayi.[2]

Důvod a historie vzniku[editovat | editovat zdroj]

Měřicí vlak TÚDC s měřícím vozem MV ERTMS1 v Adršpachu.
Měřicí vůz MV ERTMS1 v Ostravě-Kunčicích.

Železniční sítě, způsoby řízení dopravy, návěštění a zabezpečení jízdy vlaku měly až do nedávné doby ryze národní charakter. To bylo dáno jednak historickým vývojem, kdy teprve postupem času docházelo k propojování původně samostatných železničních sítí do sítě celoevropské, jednak strategickými důvody, kdy nebyla žádoucí snadná možnost pohybu cizích vozidel po národní železniční síti. Teprve ohromný nárůst automobilové dopravy v 80. a zejména 90. letech 20. století vedl evropské země ke změně pohledu na železniční dopravu. V současné době je v Evropské unii naplňována snaha o umožnění jízdy vlaků bez omezení po celé železniční síti unie a dalších spolupracujících států, tedy snaha o interoperabilitu.

V roce 1990 iniciovala Mezinárodní železniční unie (UIC) vytvoření pracovních skupin, jejichž cílem byl vývoj jednotného evropského systému zabezpečení jízdy vlaků – ETCS. Existence cca 20 typů vlakového zabezpečovacího zařízení na evropských železnicích je v současnosti největší překážkou volného pohybu hnacích vozidel.[3] V roce 1995 definovala Evropská komise směr dalšího vývoje ERTMS. V roce 2000 pak byly podepsány konečné specifikace a bylo možno zahájit uskutečňování komerčních projektů.

Na projekt ETCS navazuje od roku 1992 z iniciativy UIC projekt EIRENE (European Integrated Railway Radio Enhanced Network), který má vytvořit jednotné evropské železniční prostředí pro radiovou komunikaci, především s cílem poskytnutí komunikačního prostředí pro ETCS.

Základní součásti systému ERTMS[editovat | editovat zdroj]

  • ETCS (European Train Control System) – evropský vlakový zabezpečovací systém
  • GSM-R (Global System for Mobile Communication for Railway) – globální systém pro mobilní komunikace (GSM) pro železniční aplikace

V minulosti tvořily součásti systému ERTMS též tyto subsystémy:

  • ETML (European Traffic Management Layer) – evropská úroveň provozního řízení
  • EOR (European Operation Rules) – evropské provozní předpisy

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. A race towards a EU-wide ERTMS network [online]. 2021-08-31 [cit. 2022-07-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. RUETE, Matthias. ERTMS: Work Plan of the European Coordinator. Brussels, Belgium: European Commission – Directorate General for Mobility and Transport Directorate B – Investment, Innovative & Sustainable Transport Unit B1 – Transport Networks, 2022-08. 130 s. 
  3. ERTMS in brief [online]. [cit. 2022-03-10]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Aplikace ERTMS/ETCS v ČR – Sborník příspěvků, Pardubice, Dům techniky, 25. a 26. 10. 2004

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]