European Rail Traffic Management System

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

ERTMS (European Rail Traffic Management System) je evropský systém řízení železniční dopravy.

Důvod a historie vzniku[editovat | editovat zdroj]

Měřicí vlak TÚDC s měřícím vozem MV ERTMS1 v Adršpachu.
Měřicí vůz MV ERTMS1 v Ostravě-Kunčicích.

Železniční sítě, způsoby řízení dopravy, návěštění a zabezpečení jízdy vlaku měly až do nedávné doby ryze národní charakter. To bylo dáno jednak historickým vývojem, kdy teprve postupem času docházelo k propojování původně samostatných železničních sítí do sítě celoevropské, jednak strategickými důvody, kdy nebyla žádoucí snadná možnost pohybu cizích vozidel po národní železniční síti. Teprve ohromný nárůst automobilové dopravy v 80. a zejména 90. letech 20. století vedl evropské země ke změně pohledu na železniční dopravu. V současné době existuje v Evropě zjevná snaha o umožnění jízdy vlaků bez omezení po celé evropské železniční síti. V roce 1990 iniciovala Mezinárodní železniční unie (UIC) vytvoření pracovních skupin, jejichž cílem byl vývoj jednotného evropského systému zabezpečení jízdy vlaků – ETCS. Existence cca 20 typů vlakového zabezpečovacího zařízení na evropských železnicích je v současnosti největší překážkou volného pohybu hnacích vozidel. V roce 1995 definovala Evropská komise směr dalšího vývoje ERTMS. V roce 2000 pak byly podepsány konečné specifikace a bylo možno zahájit uskutečňování komerčních projektů.

Na projekt ETCS navazuje od roku 1992 z iniciativy UIC projekt EIRENE (European Integrated Railway Radio Enhanced Network), který má vytvořit jednotné evropské železniční prostředí pro radiovou komunikaci, především s cílem poskytnutí komunikačního prostředí pro ETCS.

Základní součásti systému ERTMS[editovat | editovat zdroj]

  • ETCS (European Train Control System) – evropský vlakový zabezpečovací systém
  • GSM-R (Global System for Mobile Communication for Railway) – globální systém pro mobilní komunikace (GSM) pro železniční aplikace

V minulosti tvořily součásti systému ERTMS též tyto subsystémy:

  • ETML (European Traffic Management Layer) – evropská úroveň provozního řízení
  • EOR (European Operation Rules) – evropské provozní předpisy

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Aplikace ERTMS/ETCS v ČR – Sborník příspěvků, Pardubice, Dům techniky, 25. a 26. 10. 2004

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]