Euroklíč

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
v Schönbrunnském paláci
v Schönbrunnském paláci

Euroklíč (Euro key, Euroschlüssel) je speciálně upravený klíč a s ním spojený systém zámků, který lidem se sníženou schopností pohybu a orientace umožňuje snadno, rychle a bez bariér využívat veřejně přístupné toalety, výtahy, schodišťové plošiny a jiná obdobná zařízení a kompenzační pomůcky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Systém euroklíče zavedl v roce 1986 CBF Darmstadt (Klub pro osoby se zdravotním postižením v Darmstadtu a jeho okolí). Autorem myšlenky euroklíče je Martin Dederichs. Systém euroklíče je jednotný v celém Německu, Rakousku; Švýcarsku a dalších evropských zemích, včetně České republiky[1].

Euroklíč v České republice[editovat | editovat zdroj]

V rámci České republiky myšlenku Euroklíče pomáhá prosazovat Národní rada osob se zdravotním postižením České republiky. Lidem se zdravotním postižením jsou euroklíče vydávány na základě průkazů ZTP nebo ZTP/P. Distribuční místa jsou v jednotlivých krajích České republiky.

Obdobné projekty v jiných zemích[editovat | editovat zdroj]

V mnoha evropských zemích funguje systém Euroklíče[2]. Není to však jediná a univerzální platforma. Například ve Velké Británii se používá odlišný systém pod názvem Radar Key[3].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Euroklíč: Historie [online]. [cit. 2019-11-08]. Dostupné online. 
  2. Euroklíč: Svět [online]. [cit. 2019-11-08]. Dostupné online. 
  3. A useful guide to European toilet keys [online]. Accessable: disabled accessible travel, 2019-08 [cit. 2019-11-08]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]