Erlenmeyerova baňka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Erlenmeyerova baňka (lidově erlenka) je druh chemického varného skla používaného v chemických a biologických laboratořích. Je to baňka s plochým, rozšířeným dnem, kónickými stěnami a zúženým hrdlem.

250ml Erlenmeyerova baňka

Vyrábí se z čirého varného skla a používá se k míšení chemikálií či ke kultivaci rostlinných explantátů. Existuje v mnoha velikostech, s kalibrací či bez kalibrace. Nese jméno německého chemika Emila Erlenmeyera, který ji v roce 1860 vytvořil.

Použití[editovat | editovat zdroj]

V chemii[editovat | editovat zdroj]

Kroužení Erlenmeyerovou baňkou s roztokem během titrace

Díky kónickým stěnám a úzkému hrdlu lze Erlenmeyerovou baňkou kroužit s minimálním rizikem vylití jejího obsahu. Proto je baňka ideální pro titraci, kdy se do ní postupně přidává roztok z byrety.[1]

Zároveň se baňka hodí pro zahřívání roztoků či práci s těkavými látkami, neboť zúženým hrdlem uniká omezené množství par. Pokud jsou výpary horké, kondenzují v horní části baňky. Ze stejného důvodu lze baňku využít i na rekrystalizaci.

Erlenmeyerovy baňky jsou, stejně jako kádinky, nespolehlivé pro měření objemu. Typická přesnost uvedených značek je ±5 %.[2]

V biologii[editovat | editovat zdroj]

Hlavním využitím Erlenmeyerovy baňky v biologických laboratořích je příprava mikrobiálních kultur.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Titration Tutorial: Tips & Tricks for Titrating. Science Buddies [online]. [cit. 2023-12-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. ChemLab - Glassware - Flasks, Beakers, & Graduated Cylinders. www.dartmouth.edu [online]. Dartmouth College [cit. 2023-12-08]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-06-16. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]