Rostlinné explantáty

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Rostlinné explantáty (respektive kultury rostlinných explantátů) jsou izolované rostlinné orgány, pletiva nebo buňky pěstované in vitro za sterilních specifických podmínek na zvláštních živných půdách. Zvládnutí této vědní disciplíny je nepominutelným předpokladem pro většinu prací v genovém inženýrství rostlin, neboť právě prostřednictvím kultur rostlinných explantátů je pokusný a vyprodukovaný materiál rychle a efektivně identifikován a naklonován.

Výzkum[editovat | editovat zdroj]

Teorie, výzkum a využití rostlinných explantátů se opírá o tři základní oblasti výzkumu. Jsou to:

Podmínky pro úspěšné namnožení materiálu přes rostlinné explantátové kultury:

- poznámka: samozřejmě se jde pokusit o namnožení i když nelze naplnit všechny první tři body - můžeme u neznámé rostliny odhadnout složení živné půdy i podmínky, můžeme vzít rostlinu napůl uschlou a doufat - to pouze snižuje pravděpodobnost úspěchu. Co je však nutno naplnit vždy, je bod 4 - bez splnění podmínky o sterilitě je jakýkoliv pokus odsouzen k naprostému selhání.

Některé kultivované tkáně jsou pomalé v jejich růstu. Pro ně tam by být dvě možnosti: (i) Optimalizace kultivačního média, (ii) Kultivace zdravě a silně rostoucí tkáně nebo odrůdy.[1] Nekróza mohlo zkazit kultivované tkáně. Obecně platí, že rostliny odrůdy se liší ve tkáňové kultuře nekrózy. Tím, že kultivací zdravě a silně rostoucí odrůdy (nebo tkáně) to může být řízena.[1]

Typy rostlinných expl. kultur[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b PAZUKI, Arman; YES, Mehdi. Phenotypic evaluation of scutellum-derived calluses in ‘Indica’ rice cultivars. Acta Agriculturae Slovenica. 2013, s. 239–247. Dostupné online [cit. February 2, 2014]. DOI 10.2478/acas-2013-0020. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Slavomír Rakouský: Rostlinné explantáty, České Budějovice 2000

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]