Erik IX. Svatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Erik IX. Svatý
král švédský
Erik Overselo.gif
Erik na fresce z 15. století
Doba vlády 1156-1160
Úmrtí 18. květen 1160
Pochován Katedrála v Uppsale
Předchůdce Sverker I.
Nástupce Magnus II. Švédský
Královna Kristina Björnsdotter
Potomci Knut I. Švédský

Erik IX. Švédský (Erik Jedvardsson; Erik den helige) nebo také Erik Svatý († 18. květen 1160) byl králem Švédska nejspíš v letech 1156 - 1160. Nezachovaly se o něm žádné historické záznamy a všechny informace o něm jsou založeny na pozdějších legendách, které měly pomoci jeho pověsti jako svatého. Fakta a výmysly o jeho životě lze jen těžko oddělit.

Ví se, že měl bratra, jehož jméno začínalo na "J" a který byl identifikován jako Joar Jedvardsson, proto Erika moderní zdroje někdy označují jako Erika Jedvardsona.

Odkazování na Erika Svatého jako na Erika IX. je až pozdější vymoženost z doby Erika XIV. (1560–68). On a jeho bratr Karel IX. (1604–1611) přijali toto číslování na základě fiktivních švédských dějin. Počet švédských vládců jménem Erik před Erikem XIV. není přesně známý.

Vláda[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1150 byl Erik protikálem Sverkera I., který získal švédský trůn kolem roku 1130 a byl zavražděn v roce 1156. Erik byl poté uznán jako král ve většině nebo i ve všech provinciích. Jeho vláda skončila, když byl roku 1160 zavražděn v Uppsale. Má se za to, že jeho vrahem byl Emund Ulvbane, kterého najala konkurenční dynastie Sverkerů nebo jeho přímý nástupce na trůně, Magnus Henriksson. Podle legend se během jeho vraždy stal zázrak a z místa, kam dopadla jeho useknutá hlava, vytryskl pramen.

Erikova relikvie se nachází v katedrále v Uppsale. Jedná se o kosti muže se znaky zranění na krku. Původní rakev byla zničena, tu současnou nařídila vyrobit švédská královna Kateřina Jagellonská, manželka Jana III. Erik je patronem města Stockholm a jeho korunovanou hlavu má město i ve znaku.

Zasloužil se o kodifikaci práva ve svém království - právo krále Erika. Aby si upevnil pozici, Erikův syn Knut I. podporoval uctívání svého otce jako mučedníka.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Erikovou manželkou byla Kristina z dánského královského rodu. Jejich potomky byli:

  1. Knut I. Švédský, švédský král v letech 1167–1195,
  2. Filip,
  3. Kařina Eriksdotter
  4. Markéta Eriksdotter, od roku 1189 norská královna, zem. v roce 1209.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eric IX of Sweden na anglické Wikipedii.

Předchůdce:
Sverker I.
Znak z doby nástupu Švédský král
1156 - 1160
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Magnus II. Švédský