Epistulae et acta nuntiorum apostolicorum apud imperatorem 1592–1628

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Epistulae et acta nuntiorum apostolicorum apud imperatorem 1592-1628 (zkratka: EANI) je edice nunciturních zpráv, vyhrazená Českému historickému ústavu v Římě. Jedná se o ty z nunciů u císařského dvora, kteří sídlili v Praze, zejména v době vlády Rudolfa II., nebo měli úzký vztah k českému prostředí a doplňuje německou řadu Nuntiaturberichte aus Deutschland nebst ergänzenden Aktenstücken.

Práce na nunciaturách probíhaly až do 2. světové války, v období komunismu byly zastaveny, nyní se na nunciaturách znovu pracuje. Nunciaturu Spezianovu vydává dr. Alena Pazderová z Národního archivu v Praze, edici Caetaniho zpráv dokončil doc. Tomáš Černušák z Moravského zemského archivu v Brně, mimořádně důležitou nunciaturu Carafovu připravoval nejprve dr. Pavel Balcárek z Brna, následně byl tento úkol svěřen doc. Tomáši Černušákovi a doc. Tomáši Parmovi.

Dosud vydané svazky[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • PAZDEROVÁ, Alena. Edice nunciatur u císařského dvora v Praze a ve Vídni. In: 130 let zemského archivu. Sborník příspěvků z konference konané u příležitosti 130. výročí založení zemského archivu a 100. výročí úmrtí jeho zakladatele a 1. ředitele prof. A. Gindelyho. Praha: Státní ústřední archiv v Praze, 1993. S. 44–49.