Přeskočit na obsah

Eparchie omská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Eparchie Omsk
Základní informace
SídloOmskRuskoRusko Rusko
KatedrálaSobor Zesnutí přesvaté Bohorodice (Omsk)
Zřízena18. února 1895
MetropolitaDionisij (Porubaj)
Další informace
Zeměpisné souřadnice
Webhttp://omsk-eparhiya.ru/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eparchie Omsk je eparchie ruské pravoslavné církve nacházející se v Rusku.

Území a titul biskupa

[editovat | editovat zdroj]

Zahrnuje správní hranice území městského okruhu Omsk, také Azovského, Marjanovského, Omského a Tavričeského rajónu Omské oblasti.

Eparchiálnímu biskupovi náleží titul biskup omský a tavričeský.

Otázka zřízení samostatné omské eparchie jejím oddělením od tobolské eparchie, byla projednávána na Radě sibiřských arcipastýřů v roce 1885. Vytvoření nové eparchie mělo za cíl zlepšit lidovou morálku, posílit náboženský život sibiřských farností či vymýtit schizma.

Roku 1887 byla Nejsvětějším synodem zřízena zvláštní komise, která měla za úkol stvořit návrh na oddělení omské eparchie od tobolské a předložit jej tobolské duchovní správě. Tobolská správa se však rozhodla vytvořit jen omský vikariát.

Nejsvětější synod s tímto rozhodnutím nesouhlasil a 18. února 1895 schválil car Mikuláš II. Alexandrovič dekret o zřízení nové eparchie.

Konec 20. a 30. let 20. století byl charakterizován přiostřováním boje vlády SSSR proti náboženství. Došlo k hromadnému zatýkání duchovních a věřících, zavírání a ničení chrámů a umělému zkomplikování procesu registrace farností.

V roce 1937 začala masová zavírací kampaň. Naprostá většina představitelů episkopátu a duchovenstva byla zatčena a následně zastřelena. Po uzavření chrámu sv. Mikuláše v Ignatovce v roce 1939 nezůstaly v eparchii prakticky žádné fungující chrámy. Na podzim 1939 měl Moskevský patriarchát pro celou SSSR pouze 2 vládnoucí a vikarijní biskupy, resp. od roku 1937 do roku 1942 nebyl na území Sibiře jediný vládnoucí biskup, proto všechny sibiřské eparchie přestaly existovat.

V letech 1942-1943 se na neokupovaném území země začaly znovu otevírat chrámy. Nejpozději roku 1945 byl v Omské oblasti vytvořeno blahočiní pod jurisdikcí novosibirské eparchie. Koncem roku 1946 byla obnovena omská eparchie. Omský biskup Alexij (Pantělejev) zajistil aby 29. května 1947 byly farnosti Ťumeňské oblasti součástí Omské eparchie a tím vznikla eparchie omsko-ťumeňská.

Od roku 1988 došlo k navrácení chrámu a zakládání nových. Ve dne 25. až 26. ledna 1990 přešla Ťumeňská oblast do obnovené tobolské eparchie.

Dne 6. června 2012 byla rozhodnutím Svatého synodu zřízena z části území eparchie nová eparchie tarská, eparchie kalačinská a eparchie isilkulská. Tyto eparchie byly včleněny do nově vzniklé omské metropole.

Seznam biskupů

[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Омская епархия na ruské Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]