Eosin
Eosin (eozín) je fluorescentní červené barvivo vzniklé působením bromu na fluorescein. Lze ho používat k barvení cytoplazmy, kolagenu a svalových vláken pro pozorování pod mikroskopem. Struktury, které se snadno barví eosinem, se označují jako eosinofilní. Eosin se používá jako v jedné z nejvíce používaných metod barvení histologických preparátů – hematoxylin-eosin.
Etymologie
[editovat | editovat zdroj]Díky své ohnivě narůžovělé barvě byl eosin pojmenován podle řecké mytické bohyně ranních červánků Éós.
Varianty
[editovat | editovat zdroj]Existují dvě velmi blízce příbuzné sloučeniny, které se společně označují jako eosin. Častěji se používá eosin Y (též známý jako eosin Y ws, nažloutlý eosin, Acid Red 87, C.I. 45380, bromeosin nebo D&C Red No. 22); má velmi slabě nažloutlý odstín. Druhý eosin je eosin B (namodralý eosin, Acid Red 91, C.I. 45400, Saffrosine, Eosin Scarlet nebo imperiální červeň); je zbarven nepatrně do modra. Obě barviva jsou vzájemně záměnná a používání jednoho či druhého je věcí preference čí tradice.
Eosin Y je tetrabromderivát fluoresceinu. Eosin B je dibromdinitroderivát fluoresceinu.
Reference
[editovat | editovat zdroj]V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eosin na anglické Wikipedii.
- Jocelyn H. Bruce-Gregorios, M.D.: Histopathologic Techniques, JMC Press Inc., Quezon City, Philippines, 1974.
Související články
[editovat | editovat zdroj]Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu eosin na Wikimedia Commons
- (anglicky) Eosin Y - Applications information