Elizabeth Stanhopeová, hraběnka z Chesterfieldu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Elizabeth Stanhopeová
Sňatek 25. září 1660
Manžel Philip Stanhope, 2. hrabě z Chesterfieldu
Narození 29. června 1640
Úmrtí červenec 1665
Potomci Elizabeth Lyonová, hraběnka ze Strathmore
Otec James Butler, 1. vévoda z Ormonde
Matka Elizabeth Prestonová
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Elizabeth Stanhopeová, hraběnka z Chesterfieldu (29. června 1640červenec 1665) byla druhou manželkou Philipa Stanhopea, 2. hraběte z Chesterfieldu a nejstarší dcerou Jamese Butlera, 1. vévody z Ormonde a Lady Elizabeth Prestonové.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

Lady Elizabeth se narodila na hradě Kilkenny v Irsku 29. června 1640. Někdy před 25. zářím 1660 se provdala za Philipa Stanhopea, 2. hraběte z Chesterfieldu. Ten byl jedním z milenců proslulé Barbary Villiersové, milenky krále Karla II. Mnozí u dvora věřili, že Barbařino první dítě, Anna, bylo silně podobné hraběti z Chesterfieldu. Jeho první manželka, Lady Anne Percyová, dcera Algernona Percyho, 10. hraběte z Northumberlandu, zemřela 29. listopadu 1654 bez žijících potomků.

Spolu měli Elizabeth a Philip dceru Elizabeth, budoucí hraběnku ze Strathmore. Otcovství dítěte bylo zpochybňováno. Podle Samuela Pepyse bylo jejich manželství z rozumu, ale Chesterfield, navzdory svému původnímu chování s Barbarou Villiersovou, začal žárlit, když se rozšířili zvěsti o tom, že má jeho manželka poměr s Jamesem Hamiltonem a vévodou Jakubem z Yorku, se kterým byla údajně přistižena in flagranti. Na druhou stranu popisuje Elizabeth jako "ctnostnou ženu".

Philibert de Gramont ve svých pamětech říká, že "měla velmi nádhernou postavu, ačkoli nebyla příliš vysoká, její pleť byl velice krásná se všemi výraznými půvaby brunetky, měla velké modré oči, velmi svůdné a přitažlivé, její způsoby byly podmanivé, byla vtipná, milá a zábavná; ale její srdce, vždy otevřené citlivým názorům, nebylo ani svědomité z hlediska věrnosti, ani vybíravé z hlediska upřímnosti."

V květnu 1663, kdy se narodila jejich dcera Elizabeth, odešel pár do Bretby v Derbyshire.

Smrt a odkaz[editovat | editovat zdroj]

Elizabeth zemřela v červenci 1665 krátce po svých 25. narozeninách a byla pohřbena 18. července 1665 ve Wellingborough v Northamptonshire.

Její dcera Elizabeth (květen 1663 – 24. dubna 1723), které byly dva roky, kdy matka zemřela, se v roce 1691 provdala za Johna Lyona, 4. hraběte ze Strathmore a Kinghorne, s nímž měla deset děti. Elizabeth Bowes-Lyon, manželka krále Jiřího VI., byla jedním z jejích četných potomků.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Elizabeth Stanhope, Countess of Chesterfield na anglické Wikipedii.