Přeskočit na obsah

Elizabeth Hamiltonová, hraběnka z Orkney

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Elizabeth Hamiltonová
hraběnka z Orkney
Portrét
Narození1657
Úmrtí19. dubna 1733 (ve věku 75–76 let)
Sňatek25. listopadu 1695
ManželGeorge Hamilton, 1. hrabě z Orkney
PotomciAnna O'Brienová, 2. hraběnka z Orkney
Frances Lumley-Saundersonová, hraběnka ze Scarbrough
Henrietta Boyleová, hraběnka z Corcku
OtecEdward Villiers
MatkaFrances Howardová
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Elizabeth Hamiltonová, hraběnka z Orkney (rozená Villiersková; 165719. dubna 1733) byla anglickou dvořankou z rodiny Villiersů a v letech 1680 až 1695 údajnou milenkou anglického a skotského krále Viléma III. Byla dvorní dámou jeho manželky a spoluvládkyně, královny Marie II.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako dcera plukovníka Eduarda Villierse a Frances Howardové, nejmladší dcery Theofila Howarda, 2. hraběte ze Suffolku a Elizabeth Humeové. Jako guvernantka princezen Marie a Anny, zajistila lady Villiersová svým dětem místo a vliv v domácnosti budoucí královny Marie II. Elizabethiny sestry Anna a Kateřina byly dvorními dámami, které doprovázely princeznu Marii do Haagu, kde se stala oranžskou kněžnou. Elizabethin bratr Edward, pozdější 1. hrabě z Jersey, byl nejvyšším štolbou královského dvora.

Elizabeth se stala Vilémovou milenkou údajně asi tři roky po jeho svatbě s Marií. V roce 1685 Mariin otec Jakub II. Stuart zneužil zvěsti o Vilémově nevěře v pokusu odůvodnit rozdělení princezny a knížete. Po svém nástupu na anglický trůn Vilém převedl velkou část zkonfiskovaných irských pozemků Jakuba II. na Elizabeth. Parlament v roce 1699 toto postoupení zrušil.

Smrt Marie II. 28. prosince 1694 znamenala, že o necelý rok později ukončil zřejmě Vilém svůj vztah s Elizabeth, říkalo se, že to bylo poslední přání jeho manželky.

V roce 1694 vedli dva muži souboj, možná kvůli náklonnosti Elizabeth Villiersové. Mladý John Law, tou dobou chudý, zabil 9. dubna 1694 Edwarda "Beau" Wilsona. Law byl vyšetřován a původně byl za vraždu odsouzen k smrti. Čin byl však přehodnocen na zabití a trest změně na pokutu.

25. listopadu 1695 se Eliabeth provdala za svého bratrance, lorda George Hamiltona, pátého syna 3. vévody z Hamiltonu. V roce 1696 obdržel titul hraběte z Orkney a později se stal britským polním maršálem. Elizabeth sloužila zájmům svého manžela a manželství bylo šťastné.

Lady Orkneyová si udržela společenský význam i v hannoverské éře a byla hostitelkou Jiřího I. a Jiřího II. na svých statcích v Clivedenu, Buckinghamshire. 19. dubna 1733 zemřela v Londýně.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Elizabeth Villiersová byla sestřenicí Barbary Villiersové, milenky krále Karla II., jejich otcové byli bratři. Její teta z otcovy strany byla Anne Villiersová, hraběnka z Mortonu, kmotra a guvernantka princezny Henrietty Anny.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

S Georgem Hamiltonem, 1. hrabětem z Orkney, synem Anne Hamiltonvé, 3. vévodkyně z Hamiltonu a Williama Douglas-Hamiltona, vévody z Hamiltonu, měla Elizabeth tři dcery, nejstarší z nich zdědila otcovy majetky a tituly:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Elizabeth Hamilton, Countess of Orkney na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]