Elisabeth Käsemann

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Elisabeth Käsemann
Narození11. května 1947
Gelsenkirchen
Úmrtí24. května 1977 (ve věku 30 let)
Buenos Aires
Příčina úmrtístřelná rána
Povolánísocioložka, sociální pracovnice, revolucionářka a politická aktivistka
RodičeErnst Käsemann
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Elisabeth Käsemann (11. května 1947, Gelsenkirchen, Německo24. května 1977, Monte Grande, Argentina) je jednou z nejznámějších německých obětí argentinské vojenské diktatury. Jejím otcem byl německý evangelický teolog Ernst Käsemann.

Studovala politologii a sociologii na Svobodné univerzitě v Berlíně a byla členkou organizace Sozialistischer Deutscher Studentenbund. V roce 1968 odjela do latinské Ameriky a věnovala se sociální práci. Od roku 1970 žila v Buenos Aires, kde pracovala jako překladatelka a studovala ekonomii na Univerzitě v Buenos Aires. Angažovala se v levicových organizacích, které byly zlikvidovány poté, co v březnu 1976 převzala moc v zemi armáda. Käsemannová byla zatčena v noci z 8. na 9. března 1977 a podrobena mučení ve věznici El Vesubio na předměstí Buenos Aires. Ráno 24. května téhož roku byla s patnácti dalšími politickými vězni popravena; podle oficiálního prohlášení oběti padly v přestřelce s policií, ale pozdější vyšetřování odhalilo, že byly střeleny zblízka do zátylku.[1]

Po zaplacení 26 000 dolarů bylo tělo Käsemannové vydáno rodině a pohřbeno v rodné zemi.[2] Západoněmecké úřady byly kritizovány, že nepodnikly dostatečně razantní kroky pro záchranu své občanky.[3] V letech 2009 až 2011 se konal velký proces s příslušníky argentinské vojenské junty, v němž byl případ Käsemannové jedním z bodů obžaloby.

Po Elizabeth Käsemannové byla v roce 2012 pojmenována ulice v Tübingenu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. European Center for Constitutional and Human Rights Dostupné online
  2. Desaparecidos Dostupné online
  3. Deutsche Welle Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]