Elektrický ohradník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Uchycení vodivého vlákna v izolátoru

Elektrický ohradník je zařízení, které se používá na pastvinách a výbězích pro zvířata pro ochranu před útěkem z výběhu, funguje na principu uzavření elektrického obvodu mezi ohradníkovým vodičem a zemí, zvíře má zpravidla 4 nohy bez obuvi, tedy spojení se zemí má lepší, než člověk. Existují i speciální zimní pásky, které vedou oba póly (v zimě sníh může izolovat).

Jako vodič se nejčastěji používá plastový provázek s kovovými vlákny na laminátových nebo dřevěných tyčkách s izolátory nebo na speciálních mobilních sloupcích či ocelové lanko (nižší odpor cca 20 až 8Ω/100m) pro dočasné ohrady anebo prostý pozinkovaný drát pro ohrady trvalého charakteru (je pevnější a má nejnižší odpor 5 až 3,5Ω/100m a nejdelší životnost). Pro koně se nejčastěji používá páska - při náhodném splašení koně mechanicky nezraní (přetrhne se).

Vodič musí být oddělen od země na nevodivých sloupcích (plastové pro dočasné ohrady) anebo veden v izolátorech na dřevěných kůlech (dřevěné kůly jsou při navlhnutí vodivé). Nesmí dojít na celé délce k propojení ohradníkového vodiče se zemí, i styk s porostem snižuje účinnost ohradníku a zvyšuje spotřebu energie, proto je vhodné podsekávat porost. Výška ohradníku je podle velikostí zvířat, například pro ovce se používá cca 30-60-90cm. Ohradník je napájen ze síťového napětí 230 V,z autobaterie 12 voltů a nebo nově i z Li-ion baterií 3.7 V, které můžeme najít např. v mobilních telefonech, ale při této volbě je životnost ohradníku mnohem kratší.

Napětí na ohradníku (na lanku, pásce anebo drátu) dosahuje vysokých hodnot: 3 000–10 000 V. Minimální napětí pro překonání odporu kůže zvířat je 2500 V u citlivých zvířat (kůň, pes), nad 3500 V je pro krávy, ovce. Pokud budeme počítat s určitou rezervou, je smysluplné mít na všech vodičích ohrady provozní napětí mezi 5000 a 8000 V. Vyšší napětí nemá význam, jen dochází k přepalování spojů při použití plastových lanek nebo pásek.Vysoké napětí je nutné, aby došlo k probití kůže zvířete. Napětí se šíří v impulzech cca 1,0 až 1,5 s, což šetří energii, poskytuje ochranu srdci při náhodném uchopení je možné drát pustit, zvíře se může vzdálit. Častou příčinou nefunkčnosti ohradníku jsou špatně provedené uzemňovací kůly ohradníku, svody porostem, případně závada zdroje ohradníku.

Jedním ohradníkem je možné ohradit třeba i 100 ha, udávaná délka ohrady na nejsilnějších ohradnících při středním porostu je i 22 km.

Pro porovnání parametrů ohradníků je nejdůležitějším údajem vybíjecí energie v joulech (neplést s nabíjecí energií, kterou se často chlubí výrobci) a napětí ve voltech při zatížení 500Ω (napětí naprázdno nemá žádnou vypovídací hodnotu).

Maximální vybíjecí energie je parametr „síly“ zdroje ohradníku. Pokud si představíme ohradník jako kladivo, napětí zdroje je rychlost, jakou kladivo dopadá na hřebík, a energie je jeho hmotnost. Když budete mít malé kladívko, tak s ním velký hřebík nezatlučete i když se rozmáchnete, naopak s velkou palicí zatlučete velký hřebík i s minimálním rozmachem. Maximální  energie je dnes evropskou normou omezena na 5 J při odporu ohrady 500Ω. Nové inteligentní zdroje jsou schopny regulovat výstupní energii podle ztrát na ohradě.

Historie ohradníku sahá daleko do minulosti.

Výrobci ohradníků a zdrojů: KAMÍR & Co., Česká republika; Albert Kerbl GmbH - AKO Agrar, Německo; OLLI, Finsko; LACME, Francie.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]