Autobaterie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Běžná autobaterie
Umístění autobaterie v motorovém prostoru automobilu (Nissan Leaf 2011)

Autobaterie (někdy také obecněji akumulátor) je zdroj elektrické energie v motorových vozidlech se spalovacím motorem, jejíž primárním úkolem je nastartovat motor. Jedná se o chemický zdroj elektrické energie. Z autobaterie se energie dodává pouze, je-li motor v klidu. Pokud motor běží, tak je zdrojem elektrické energie alternátor či dynamo a baterie je dobíjena. Autobaterie je sestavena z článků, každý má napětí přibližně 2,1 V. Skládá se z nádoby (z plastu), deskových elektrod (kladná - PbO2, záporná - houbovité olovo), separátoru (deska z elektricky nevodivého materiálu, která je vložena mezi dvě elektrody), a elektrolytu (obvykle H2SO4 + H2O, při hustotě 1,285 kg/dm3). Olovo se používá kvůli schopnosti dodat najednou velký proud (při startování vozidla) bez poškození. V roce 2010 nabídla společnost Porsche pro své automobily startovací akumulátor na bázi Li-ion akumulátoru. Tato baterie vážila 6 kg (byla o 10 kg lehčí než olověná), ale stála v přepočtu 65 000 korun.[1]

Údržba autobaterie[editovat | editovat zdroj]

Autobaterii prospívá časté používání. Pokud ji dlouho nepoužíváme, na elektrodách dojde k zatvrdnutí PbSO4 (sulfataci). Baterii nabíjíme v dobře větraných prostorech, protože při nabíjení se uvolňuje vodík a kyslík (proto také u nabíjené baterie nemanipulujeme s ohněm, nejiskříme a nekouříme). Nabíjíme zdrojem stejnosměrného proudu stejným napětím, jaké má baterie, proudem o velikosti jedné desetiny kapacity baterie. Pokud se nejedná o bezúdržbovou baterii, je potřeba občas zkontrolovat hladinu elektrolytu, popřípadě dolít destilovanou vodou. Vývody baterie by měly být čisté (bez koroze), svorky dobře utažené a s vývody nakonzervované.

Životnost autobaterie[editovat | editovat zdroj]

Pokud nedojde k fyzickému poškození (např. proražení nádoby), bývá průměrná životnost mezi 4 - 6 lety, záleží na údržbě a na způsobu používání. Pokud dojde k vybití článků pod 1,75 V, je baterie nevratně poškozená. U moderních automobilů jsou však autobaterie namáhány výrazně více, než dříve a životnost se tak snižuje. V zimním období je autobaterie nejvíce namáhána, proto je třeba její stav častěji kontrolovat.

Recyklace baterií[editovat | editovat zdroj]

Protože jsou vysloužilé autobaterie nebezpečným odpadem, je nutné je ekologicky likvidovat. Buď se odevzdávají prodejci nových autobaterií, nebo se dají i prodat firmám, které se zabývají recyklací kovů, autobaterie jsou totiž dobrým zdrojem olova.

Výměna autobaterie[editovat | editovat zdroj]

Informujte se v servisu, zda odpojení baterie nezpůsobí ztrátu paměti některých funkcí elektroniky, nebo zda se řídící jednotka např. nepřepne do nouzového režimu. Počítejte s tím, že odpojením baterie nebude fungovat centrální zamykání.

Postup[editovat | editovat zdroj]

 • vypněte motor a všechny spotřebiče
 • zamezte zkratům, používejte izolované nářadí
 • autobaterii neotáčejte vzhůru nohama ani extrémně nenaklánějte vzhledem k tekutému "žíravému" obsahu
 • chraňte si oči a kůži

Při demontáži autobaterie odpojujeme nejdříve kostřený vývod (-), při zapojování kostřený vývod zapojujeme až nakonec. Pokud by se odpojoval nejdříve nekostřený (+) vývod baterie, tak existuje riziko vzniku zkratu s karosérií vozidla nebo jinými vodivými součástmi.

Při montáži baterie do vozidla:

 1. dobře očistěte místo pro uložení baterie
 2. baterii řádně upevněte, ale dbejte, aby nedošlo k deformaci a poškození nádoby baterie
 3. póly a svorky očistěte, ale nepoškrábejte a nepoškoďte ostrým nářadím: svorky musí být nepoškozené
 4. zapojte nekostřený (nejčastěji +) pól
 5. zapojte kostřený (nejčastěji -) pól
 6. připojovací svorky řádně dotáhněte

Dobíjení autobaterie[editovat | editovat zdroj]

Z hlediska baterie je nejproblémovější kombinace častého startování a jízdy na krátké vzdálenosti. Při tomto stylu užívání nemá akumulátor šanci se plně dobít. Pro navrácení energie pro jedno startování je nutné ujet cca 50 - 60 km. Podchlazený akumulátor se začne dobíjet v momentě, kdy dosáhne tzv. provozní teploty. K té dojde až po ujetí 10 - 30 km.[2]

Jak prodloužit životnost autobaterie[editovat | editovat zdroj]

Ve vozech nejčastěji používané konvenční olověné akumulátory s elektrolytem je vhodné udržovat. Životnost bude prodloužena pravidelným doléváním destilované vody tak, aby její hladina sahala 10mm nad desky. Stále častěji používané gelové baterie fungují na podobném principu, ale elektrolyt u nich má gelovou formu.[3]

Typy a hlavní rozdělení autobaterií[editovat | editovat zdroj]

Standardní autobaterie[editovat | editovat zdroj]

Vhodné pro starší typy vozidel osobních i nákladních. Často vyráběné jako tzv. hybridní s nízkou potřebou údržby a minimálním odparem. Často mají prodlouženou kontrolní periodu.

Bezúdržbová autobaterie[editovat | editovat zdroj]

Jako legovací prvek olova mřížky využívají např. Ag, Ca, Sn, ap. jejich výhodou je vyšší výkon při startu vozidla, prodloužená životnost baterie a dobré snášení vysokých nabíjecích proudů u moderních vozidel. Jsou často uzavřené, bez možnosti kontroly hladiny elektrolytu. Nevýhodou je špatná reakce na hluboké vybití u kterého často dochází k poškození autobaterie. Vhodné jsou pro osobní i nákladní automobily.

Trakční autobaterie[editovat | editovat zdroj]

Trakční baterie jsou určené pro napájení stabilním stejnosměrným proudem různých zařízení. Používají se nejčastěji např. pro lodě, obytné přívěsy, karavany, zvedací zařízení a další druhy vozíků. Jejich zesílené mřížky dovolují dlouhodobé vybíjení bez poškození samotné autobaterie. Poskytují životnost několika set vybíjecích a nabíjecích cyklů. U těchto baterií je nutné pravidelně dolévat destilovanou vodu a skladovat je pouze při plném nabití.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://news.auto.cz/technika/porsche-lithium-poprve-startovaci-baterii.html
 2. http://www.carent.cz/zivotnost-autobaterie.aspx
 3. http://finexpert.e15.cz/tipy-jak-prodlouzit-zivotnost-autobaterie
 4. http://www.autobaterie-brno.cz/page/typy-baterii/11

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]