Autobaterie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Běžná autobaterie

Autobaterie (někdy také obecněji akumulátor) je zdroj elektrické energie v motorových vozidlech. Jedná se o chemický zdroj elektrické energie. Z autobaterie se energie dodává pouze, je-li motor v klidu. Pokud motor běží, tak je zdrojem elektrické energie alternátor či dynamo a baterie je dobíjena. Autobaterie je sestavena z článků, každý má napětí přibližně 2,1 V. Skládá se z nádoby (z plastu), deskových elektrod (kladná - PbO2, záporná - houbovité olovo), separátoru (deska z elektricky nevodivého materiálu, která je vložena mezi dvě elektrody), a elektrolytu (obvykle H2SO4 + H2O, při hustotě 1,285kg/dm3). Olovo se používá kvůli schopnosti dodat najednou velký proud (při startování vozidla) bez poškození. V roce 2010 nabídla společnost Porsche pro své automobily startovací akumulátor na bázi Li-ion akumulátoru. Tato baterie váží 6 kg (je o 10 kg lehčí než olověná), ale stojí v přepočtu 65 000 korun.[1]

Údržba autobaterie[editovat | editovat zdroj]

Autobaterii prospívá časté používání. Pokud ji dlouho nepoužíváme, na elektrodách dojde k zatvrdnutí PbSO4 (sulfataci). Baterii nabíjíme v dobře větraných prostorech, protože při nabíjení se uvolňuje vodík a kyslík (proto také u nabíjené baterie nemanipulujeme s ohněm, nejiskříme a nekouříme). Nabíjíme zdrojem stejnosměrného proudu stejným napětím, jaké má baterie, proudem o velikosti jedné desetiny kapacity baterie. Pokud se nejedná o bezúdržbovou baterii, je potřeba občas zkontrolovat hladinu elektrolytu, popřípadě dolít destilovanou vodou. Vývody baterie by měly být čisté (bez koroze), svorky dobře utažené a s vývody nakonzervované.

Životnost autobaterie[editovat | editovat zdroj]

Pokud nedojde k fyzickému poškození (např. proražení nádoby), bývá průměrná životnost mezi 4 - 6 lety, záleží na údržbě a na způsobu používání. Pokud dojde k vybití článků pod 1,75 V, je baterie nevratně poškozená.

Recyklace baterií[editovat | editovat zdroj]

Protože jsou vysloužilé autobaterie nebezpečným odpadem, je nutné je ekologicky likvidovat. Buď se odevzdávají prodejci nových autobaterií, nebo se dají i prodat firmám, které se zabývají recyklací kovů, autobaterie jsou totiž dobrým zdrojem olova.

Výměna autobaterie[editovat | editovat zdroj]

Informujte se v servisu, zda odpojení baterie nezpůsobí ztrátu paměti některých funkcí elektroniky, nebo zda se řídící jednotka např. nepřepne do nouzového režimu. Počítejte s tím, že odpojením baterie nebude fungovat centrální zamykání.

Postup[editovat | editovat zdroj]

 • vypněte motor a všechny spotřebiče
 • zamezte zkratům, používejte izolované nářadí
 • autobaterii neotáčejte vzhůru nohama ani extrémně nenaklánějte vzhledem k tekutému "žíravému" obsahu
 • chraňte si oči a kůži

Při demontáži autobaterie odpojujeme nejdříve kostřený vývod (-), při zapojování kostřený vývod zapojujeme až nakonec. Pokud by se odpojoval nejdříve nekostřený (+) vývod baterie, tak existuje riziko vzniku zkratu s karosérií vozidla nebo jinými vodivými součástmi.

Při montáži baterie do vozidla:

 1. dobře očistěte místo pro uložení baterie
 2. baterii řádně upevněte, ale dbejte, aby nedošlo k deformaci a poškození nádoby baterie
 3. póly a svorky očistěte, ale nepoškrábejte a nepoškoďte ostrým nářadím: svorky musí být nepoškozené
 4. zapojte nekostřený (nejčastěji +) pól
 5. zapojte kostřený (nejčastěji -) pól
 6. připojovací svorky řádně dotáhněte

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://news.auto.cz/technika/porsche-lithium-poprve-startovaci-baterii.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]