Elektrárna Orot Rabin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Elektrárna Orot Rabin
Komíny elektrárny Orot Rabin
Komíny elektrárny Orot Rabin
Stát IzraelIzrael Izrael
Umístění Chadera
Začátek výstavby 1973
Dokončení 1981
Vlastník IEC
Tepelná elektrárna
Palivo uhlí
topná a surová nafta
Generátory
Generátory v provozu 4× 375 MW
2× 575 MW
Elektrická energie
Celkový výkon 2590 MW
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Elektrárna Orot Rabin (hebrejsky: אורות רבין, doslova „Rabinova světla“) je tepelná elektrárna, provozovaná společností Israel Electric Corporation (IEC), nacházející se na středomořském pobřeží u města ChaderaIzraeli. Její výstavba byla zahájena v roce 1973 a první blok byl do provozu uveden v roce 1981. Přímo sousedí s uhelným přístavem, který zajišťuje její spotřebu uhlí. Její instalovaný výkon je 2590 MW, který produkuje celkem šest bloků (dva velké a čtyři menší). Elektrárna je však navržena, aby v případě potřeby, byla do budoucna schopna pojmout dva další velké bloky.

K roku 2007 se jednalo o největší izraelskou elektrárnu[1] a její instalovaný výkon 2590 MW představoval 23 % instalovaných výkonů všech zařízení IEC (tato skutečnost platí do dobudování bloku D v elektrárně RutenbergAškelonu, která se poté stane největší izraelskou elektrárnou). Orot Rabin spotřebuje každý den 18 tisíc tun uhlí a každou hodinu 320 tisíc tun mořské vody.[1] Mimo uhlí lze elektrárnu provozovat za použití topné či surové nafty. V roce 2009 byla v blízkosti Orot Rabin vybudována odsolovací stanice.

Orot Rabin znečišťuje nedaleký potok Nachal Chadera.[2] Dopad elektrárny na životní prostředí v minulosti vyvolal protesty ekologických organizací, jako například Greenpeace, které kritizovaly znečištění mořské vody, ke kterému dochází při překládání uhlí z nákladních lodí. Navíc mořská voda, využívaná jako chladící voda, je zpětně vypouštěna do Nachal Chadera, což poškozuje potoční ekosystém.[1]

Původní název elektrárny byl Ma'or David, a to na počest někdejšího ředitele IEC, který zemřel během zdlouhavé výstavby elektrárny. Po celkové dostavbě elektrárny, jejím rozšíření v 90. letech a vraždě tehdejšího premiéra Jicchaka Rabina, byla na jeho počest přejmenována na Orot Rabin, což v hebrejštině znamená doslova „Rabinova světla.“

Třetí komín elektrárny měří 300 metrů,[3] což z něj činí druhou nejvyšší stavbu, po radarovém zařízení v  Dimoně.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Orot Rabin na anglické Wikipedii.

  1. a b c PAZ, Shelly. Greenpeace protests at Hadera power plant [online]. The Jerusalem Post, 2007-03-01 [cit. 2010-12-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. ASHKENAZY, Daniella. Hadera's lost lagoons [online]. The Jerusalem Post, 2008-09-17 [cit. 2010-12-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Drawings of Orot Rabin Chimney 3 [online]. SkyscraperPage.com [cit. 2010-12-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Dimona Radar Facility [online]. SkyscraperPage.com [cit. 2010-12-11]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Elektrárna Orot Rabin a její molo a přívodník uhlí, pohled z Caesarea Maritima