Electro-industrial

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Electro-industrial
Původ ve stylechIndustrial, post-industrial, EBM, synthpop, elektronická hudba
Kulturní pozadíPolovina 80. let Belgie, Kanada, Francie, a Německo
Typické nástrojeSyntezátor, bicí automat, sekvencer, klávesy, sampler, elektrická kytara (vzácně)
Všeobecná popularitaNízká. S nedávným revivalem kolem roku 2010, zejména v USA.
Odvozené stylyDark electro, aggrotech
Směs stylů
Power noise
Jiná témata
Industrial dance - Industrial metal - IDM

Electro-industrial je hudební žánr, který se vyvinul ze žánrů Electronic body music (EBM) a industriální hudby v polovině 80. let. Zatímco EBM má minimalistickou strukturu a čistou produkci, electro-industrál má hluboký, komplexní a vícevrstvý zvuk. Tento žánr je propagován umělci jako Skinny Puppy, Front Line Assembly a jinými, zejména z Kanady a zemí Beneluxu. V polovině 90. let se z electro-industrialu odčlenily dark electro a aggrotech.[1] Fanouškovská základna je svázána s tzv. "rivethead" subkulturou (ačkoli ne každý, kdo poslouchá industrial je rivethead).

Deriváty[editovat | editovat zdroj]

Dark electro[editovat | editovat zdroj]

Dark electro je podobný styl, který se vyvinul v polovině 90. let ve střední Evropě. Styl hrají skupiny jako jsou yelworC[2] a Placebo Effect[1] a byl poprvé použit v prosinci 1992 když skupina yelworC vydala své debutové album Brainstorming.[3] Styl byl inspirován electro-industriálem a skupinami The Klinik a Skinny Puppy. Skladby obsahovaly zvukové palety z hororů, vrčení nebo zkreslené vokály. YelworC byla hudební skupina z Mnichova vytvořená v roce 1988 a položila základy dark electro hnutí v raných 90. letech a byla první skupinou německého vydavatelství Celtic Circle Productions. V následujících letech bylo dark electro odsunuto techno styly jako aggrotech a futurepop. Jiné skupiny v praxi hrající těmto styl byly Trial, Evil's Toy, GGFH (Disease), Ice Ages & amp; The Electric Hellfire Club.

Aggrotech[editovat | editovat zdroj]

Aggrotech (také známý jako hellektro[1] nebo Terror EBM) je vývoj electro-industrialu a dark electra se silným vlivem hardcore techna, který se poprvé objevil v polovině 90. let. Zvuk je typický drsnými strukturami písní, agresivními beaty a militantním, pesimistickým nebo explicitním charakterem. Typické jsou zkreslené vokály a chraplavý, drsný nebo syntetický zvuk. Mezi aggrotech umělce patří Aghast View, Aesthetic Perfection, Unter Null, Alien Vampires, Amduscia, Agonoize, Psyclon Nine, Combichrist,[4][5][6][7] Hocico, Virtual Embrace, Tactical Sekt, Funker Vogt, God Module, Grendel, Aslan Faction, Tamtrum, Asphyx, Feindflug, Cenobita, Dawn of Ashes, Detroit Diesel, Suicide Commando, X-Fusion, Wumpscut a Cruciform Injection. NoiTekk a Out of Line jsou dvě německé aggrotech vydavatelství. Alfa Matrix je belgické aggrotech / dark electro /synthpop vydavatelství.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Electro-industrial na slovenské Wikipedii.

  1. a b c Interview with Axel Machens, Vendetta Music, April 23, 2007. [1] Archivováno 3. 7. 2008 na Wayback Machine. Access date: December 23 , 2008.
  2. Metropolis Records, yelworC bio. [2] Access date: October 24, 2008.
  3. Zillo Music Magazine · Issue No. 12/92 · Album announcement of "brainstorming" · Pages 43 · Germany · Prosinec 1992. The term was repeated in a review of the same album in Zillo Music Magazine · Issue No. 2/93 · Review of the album "brainstorming" · Pages 49 · Germany · February 1993.
  4. Archivovaná kopie. www.raves.com [online]. [cit. 2015-06-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-06-30. 
  5. [3]
  6. Archivovaná kopie. alternation.eu [online]. [cit. 2015-06-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-06-18. 
  7. Archivovaná kopie. www.tigerweekly.com [online]. [cit. 2015-06-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-03-03.