Egyptsko-chetitská mírová smlouva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mírová smlouva mezi Ramesse II. a Chattušilišem III.

Egyptsko-chetitská mírová smlouva je mírová smlouva a současně spojenecká dohoda uzavřená mezi staroegyptským panovníkem 19. dynastie Ramesse II. a chetitským králem Chattušilišem III. ve 21. roce Ramesseho vlády (časové zařazení se různí, Břetislav Vachala uvádí jako pravděpodobnou dataci prosinec 1270 př. n. l.[1]). Smlouva ukončila nejasné a napjaté vztahy mezi oběma státy panující od nerozhodné bitvy u Kadeše v době, kdy Chetité byli ohrožováni vzrůstem moci Asýrie, a byla oběma stranami dodržována až do zániku chetitské říše. Vychází z předovýchodní a mezopotámské právní tradice a je pokládána za první historicky doložený dokument skutečně mezinárodního práva[2]. Její výjimečnost tkví i v tom, že (jak bylo již zmíněno) nebyla nikdy porušena a obě strany ji dodržovaly, a to až do zániku Chetitské říše roku 717 př. n. l., tedy o víc než 500 let později.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VACHALA, Břetislav. Mír na Nilu : první mírová smlouva a její pozadí. Praha: Makropulos, 1997. 144 s. ISBN 80-86003-07-8. S. 75n. 
  2. DAVID, Vladislav; SLADKÝ, Pavel; ZBOŘIL, František. Mezinárodní právo veřejné. Praha: Linde, 2006. 447 s. ISBN 80-7201-628-8. S. 20n. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]