Eggenbergové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Znak Eggenbergů

Eggenbergové byli rakouský šlechtický rod. Původně to byli kupci v Radkesburgu (dnešní Ehrenhausen), později zbohatli a stali se důvěrníky císaře.

Prvním známým členem rodiny je Oldřich z Eggenbergu, který byl od roku 1432 městským soudcem ve Štýrském Hradci. Roku 1448 zemřel. Jeho majetek byl rozdělen mezi oba syny, Jan založil linii Ehrenhausen a Baltazar hlavní linii ve Štýrském Hradci. Baltazar vede výnosný obchod a Eggenberkové se stávají jedním z nejbohatších Štýrských rodů. Naopak Ruprecht z Eggenbergu z druhé linie je ve vojsku a proslavilo ho úspěšné tažení proti Turkům.

Nejvýznamnějším Eggenbergem je Jan Oldřich z Eggenberku (1568 – 1634). V roce 1621 získal od císaře Prachatice, o rok později zámek Český Krumlov, a Netolice, roku 1623 koupil hrad Zvíkov a zámek Orlík a roku 1630 získal Vimperk. Po předčasné smrti jeho syna Jana Antonína I. se panství znovu rozdělilo. Panství v Čechách dostal Jan Kristián I. (1641 - 1710) a Rakouská panství Jan Seifried. Po smrti Jana Kristiána I. dostal česká panství jeho bratr. Janův Seifriedův syn Jan Antonín II. zemřel v roce 1716 a o rok později zemřel na zánět slepého střeva i Jan Kristián II., syn Jana Antonína. V roce 1774 po smrti Marie Eleonory z Eggenbergu rod zanikl a majetek přešel hlavně na Schwarzenbergy.

Související články

Literatura