Duraisamy Simon Lourdusamy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Duraisamy Simon Lourdusamy
Narození 5. února 1924
Kalleri
Úmrtí 2. června 2014 (ve věku 90 let)
Řím
Alma mater Loyola College
Ocenění Velký kříž za zásluhy s hvězdou Řádu za zásluhy Spolkové republiky Německo
Funkce kardinál (do 1991)
biskup
arcibiskup
katolický biskup
Podpis Duraisamy Simon Lourdusamy – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Duraisamy Simon kardinál Lourdusamy (5. února 1924, Kalleri2. června 2014 Řím) byl indický římskokatolický kněz, arcibiskup Bangalore a prefekt Kongregace pro východní církve, kardinál.

Život[editovat | editovat zdroj]

Kněžské svěcení přijal 21. prosince 1951. Na Papežské univerzitě Urbaniana získal doktorát z kanonického práva. Po návratu do arcidiecéze Pondicherry byl kancléřem arcidiecéze, sekretářem arcibiskupa a vedoucím redaktorem katolického týdeníku "Sava Viaby". Věnoval se pastoraci studentů a lékařů.

V červenci 1962 byl jmenován pomocným biskupem arcidiecéze Bangalore, biskupské svěcení přijal 22. srpna téhož roku. Účastnil se Druhého vatikánského koncilu. V listopadu 1964 se stal biskupem-koadjutorem v arcidiecézi Bangalore, řízení arcidiecéze se ujal v lednu 1968.

Od roku 1971 začal pracovat v římské kurii, stal se zástupcem sekretáře Kongregace pro evangelizaci národů, v dubnu téhož roku proto rezignoval na funkci arcibiskupa Bangalore. V únoru 1973 se stal sekretářem uvedené kongregace a rovněž prezidentem Papežských misijních děl.

Při konzistoři v květnu 1985 ho papež Jan Pavel II. jmenoval kardinálem. Od října 1985 do května 1991 byl prefektem Kongregace pro východní církve. V září 1997 byl speciálním papežským legátem při pohřbu Matky Terezy v Kalkatě.

Zemřel 2. června 2014 v Římě.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]