Dryptosauroides

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxDryptosauroides
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída (geologický věk maastricht), před 70 až 66 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Ilustrace obratle druhu D. grandis.
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Infrařád Ceratosauria
Čeleď Abelisauridae
Rod Dryptosauroides
Binomické jméno
Dryptosauroides grandis
Von Huene & Matley, 1933
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dryptosauroides („jako Dryptosaurus“) byl rod teropodního dravého dinosaura z čeledi Abelisauridae, žijícího v období nejpozdnější křídy (asi před 70 až 66 miliony let) na území dnešní Indie (oblast Bara Simla).[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Formálně byl typový a jediný známý druh D. grandis popsán v roce 1933 na základě objevu šesti fosilních ocasních obratlů (katalogová označení GSI IM K20/334, 609, K27/549, 601, 602 a 626) v sedimentech geologického souvrství Lameta.[2] Obratle jsou dlouhé 13 až 14 cm, což znamená, že patřily velkému teropodnímu dinosaurovi. Protože ale není jisté, do jaké skupiny tento teropod patřil, bývá dnes považován za pochybný taxon (nomen dubium).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Pokud se skutečně jednalo o abelisauridního teropoda, nejspíš představoval velkého, po dvou se pohybujícího dravce s vysokou a relativně krátkou hlavou, zakrnělými předními končetinami a dlouhými a silnými zadními končetinami. Velikost obratlů typového druhu naznačuje, že se muselo jednat o poměrně velkého abelisaurida, možná dokonce jednoho z největších.

V roce 2016 byla odhadnuta délka tohoto dinosaura na 10 metrů a jeho hmotnost zhruba na 1,5 tuny. Jednalo se tedy o "dlouhého", ale poměrně štíhle stavěného dravého dinosaura.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Huene, F. v. (1932). Die fossile Reptil-Ordnung Saurischia, ihre Entwicklung und Geschichte: Monographien zur Geologie und Palaeontologie, 1e Serie, Heft 4, pp. 1-361.
  2. Huene, F. v. and Matley, C. A. (1933). "The Cretaceous Saurischia and Ornithischia of the Central Provinces of India", Palaeontologica Indica (New Series), Memoirs of the Geological Survey of India, 21(1): 1-74.
  3. Molina-Pérez & Larramendi (2016). Récords y curiosidades de los dinosaurios Terópodos y otros dinosauromorfos. Barcelona, Spain: Larousse. p. 256.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Novas and Bandyopaphyay (1999). New approaches on the Cretaceous theropods from India. VII International Symposium on Mesozoic Terrestrial Ecosystems, abstracts.
  • Novas, Agnolin and Bandyopadhyay (2004). Cretaceous theropods from India: A review of specimens described by Huene and Matley (1933). Rev. Mus. Argentino Cienc. Nat., n.s. 6(1): 67-103.
  • Carrano, M. T. and Sampson, S. D. (2008). The phylogeny of Ceratosauria (Dinosauria: Theropoda). Journal of Systematic Palaeontology, 6(2): 183-236.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]